Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy ceramikę

Oryginalna, nowoczesna umywalka szklana na podstawie wykonanej ze stali kwasoodpornej (fot. Logo Design)Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę...
Oryginalna, nowoczesna umywalka szklana na podstawie wykonanej ze stali kwasoodpornej (fot. Logo Design)

Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę lub prysznic oraz meble.

Oferowane obecnie umywalki, sedesy i bidety różnią się stylem, wielkością, kolorem, kształtem. Możemy kupić zarówno ceramikę znanych projektantów, słynnych firm, jak i małych, lokalnych producentów.

 

UmywalkiSzkło, drewno, porcelana...?
Dzisiejsze umywalki to wyroby nie tylko z ceramiki (chociaż takie są najczęściej kupowane). Możemy wybierać wśród pięknych i drogich umywalek z matowionego lub barwionego szkła, stali nierdzewnej a także z drewna egzotycznego, takiego jak np. iroko, tek lub badi. Możemy także kupić umywalkę z corianu (połączenie żywicy akrylowej z minerałami), marmuru a także akrylu.
Przed zakupem poznajmy jednak właściwości materiałów, by później ich niedoskonałości nas nie irytowały. I tak na przykład warto wiedzieć, że na wyrobach ze stali nierdzewnej i szkła łatwo powstają zacieki z wody. Można jednak kupić umywalki powleczone specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu. Akryl można stosunkowo łatwo zarysować, trzeba ponadto chronić go przed wysoką temperaturą (umywalkę może uszkodzić gorący popiół z papierosa) i uważać z używaniem różnych substancji chemicznych.

 

Umywalka z nietypowego materiału narzuca odpowiedni styl całej łazience i nadaje jej niepowtarzalny charakter, ale niestety, ze względu na cenę, jest tylko dla wybranych.

 

Co mają zrobić ci, których możliwości finansowe są bardziej ograniczone?

 

Mogą wybrać umywalkę ceramiczną, wykonaną z taniego fajansu, droższego porcelitu lub porcelany, która ma najwyższą jakość spośród tych materiałów. Czym się różnią między sobą? Przede wszystkim nasiąkliwością i ciężarem, czyli parametrami bardzo ważnymi z punktu widzenia użytkownika. Od nich zależą trwałość umywalki i jej ciężar, decydujący o sposobie mocowania.

 

Ceramika jest odporna na zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie wielu związków chemicznych. Umywalki ceramiczne dostępne są w wielu kolorach, przede wszystkim pastelowych, chociaż można zamówić także wybrany model w kolorze ciemniejszym, np. granatowym czy czarnym. Umywalki w jasnych kolorach, zwłaszcza białe, są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich śladów po wysychających kroplach wody.

 

Oprócz umywalek dla przeciętnego klienta, producenci oferują bardzo wiele oryginalnych wzorów przeznaczonych dla osób bogatszych i bardziej wymagających. Są wśród nich wzory zarówno nowoczesne, jak i w stylu retro, a także o kształtach fantazyjnych.


Pobierz wersję pdf: Wybieramy ceramikę
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".