Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Suchą nogą

Łącząc różne kolory i wzory uzyskamy interesujące efekty wizualne (fot. Rouwdach)W przydomowym ogrodzie ścieżki zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi kącikami, czyli – jak chcą architekci zieleni – wnętrzami ogrodowymi. Muszą być estetyczne, współgrające z zielenią oraz elementami małej architektury. Muszą też być wykonane w taki sposób, aby nawet po deszczu móc...
Łącząc różne kolory i wzory uzyskamy interesujące efekty wizualne (fot. Rouwdach)

W przydomowym ogrodzie ścieżki zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi kącikami, czyli – jak chcą architekci zieleni – wnętrzami ogrodowymi. Muszą być estetyczne, współgrające z zielenią oraz elementami małej architektury. Muszą też być wykonane w taki sposób, aby nawet po deszczu móc przejść suchą nogą przez ogród.

Jeśli chodzi o ścieżki, „moda ogrodowa” jest niezmienna od lat. Preferujemy materiały naturalne lub takie, które naturalne jak najlepiej udają.

 

Chociaż możliwe jest wykonanie ścieżki wysypanej żwirem lub mieloną się ze spodniej warstwy konstrukcyjnej oraz wierzchniej warstwy dekoracyjnej, barwionej w masie. Wierzchnia warstwa kostek betonowych może być gładka, piaskowana bądź śrutowana, dzięki czemu wyglądem przypomina starą nawierzchnię. Górne krawędzie kostek mogą być proste lub fazowane. Najbardziej popularne kształty elementów to kwadrat, prostokąt, sześciokąt, fala, domino, liść dębu. Z niektórych kostek możemy układać wzory trójwymiarowe. Do układania wzorów kolistych służą zestawy kostek o różnej wielkości.

 

Płyty betonowe

 

Są to płyty chodnikowe i tarasowe oraz płyty stemplowane. Produkowane obecnie płyty chodnikowe mogą być barwione na różne kolory – powierzchniowo lub w masie w trakcie produkcji. Płyty te stosuje się wyłącznie na ciągach pieszych, gdyż nie wytrzymają większego obciążenia. Płyty tarasowe najczęściej są ozdobione grysem kamiennym – może być w różnych kolorach. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

 

Płyty stemplowane również są barwione w procesie produkcyjnym. W jeszcze plastycznym materiale odciskane są stemplami różne wzory.

 

Ścieżki można wykonywać z płyt układanych ściśle lub luźno. W drugim przypadku pamiętać należy o zachowaniu jednakowych odstępów pomiędzy płytami. Powinny one umożliwiać poruszanie się po nich normalnym krokiem. Przyjmuje się odległość ok. 60-70 cm pomiędzy środkami sąsiadujących ze sobą elementów. Układając nawierzchnie zwarte, pozostawia się pomiędzy poszczególnymi płytami szczeliny, które następnie zamula się piaskiem i wodą.


Pobierz wersję pdf: Suchą nogą
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".