Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki zamknięte

Jeśli kominek ma być źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko – z wkładem lub kasetą. Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie system DGP lub kominek z płaszczem wodnym. Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może...

Jeśli kominek ma być źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko – z wkładem lub kasetą. Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.

 

Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom.

 

Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady lub kasety kominkowe. Wkłady stosuje się w nowo budowanych kominkach, a kasety – w już istniejących; mają one mniejszą moc grzewczą.

 

Wkłady kominkowe wykonuje się z materiałów dobrze akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę i korozję. Atrakcyjnie wykończona jest w nich jedynie widoczna powierzchnia, czyli – zazwyczaj – ścianka frontowa. Szczelne drzwiczki wytrzymują temperaturę nawet do 800°C. Sposoby otwierania drzwiczek oraz ich kształt mogą być dowolne.

Wymagania nie tylko techniczne

Wielkość pomieszczenia. Moc wkładu dopasowuje się do kubatury pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany tak, by na 1 kW jego mocy przypadało 4 m3 pokoju. Kubatura pomieszczenia nie powinna też być mniejsza niż 30 m3. Kominek o mocy 10 kW można więc wstawić do salonu o kubaturze min. 40 m3.

 

Miejsce na kominek. Nie może być przypadkowe, więc najlepiej o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu i wyznaczyć je w pobliżu komina, by przewód dymowy miał przebieg możliwie najbliższy linii prostej. Ze względów bezpieczeństwa ani na obudowie kominka, ani ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur gazowych.

 

Usytuowanie kominka w pomieszczeniu będzie miało wpływ nie tylko na całą jego aranżację, ale także na komfort siedzących przy nim osób. Dlatego trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację.

 

Jeśli w salonie oprócz kominka ma też być telewizor, należy pomyśleć o tym, by ze sobą nie konkurowały: najlepiej zaplanować je przy prostopadłych do siebie ścianach. Błędem byłoby ustawienie odbiornika TV i kominka przy ścianach przeciwległych, ponieważ wtedy refleksy ognia odbijałyby się na ekranie. Kominek z szybą z jednej lub z dwóch stron można ulokować w rogu pokoju lub przy prostej ścianie, kominek z paleniskiem przeszklonym ze wszystkich stron umieszcza się na środku pomieszczenia.

 

Doprowadzenie powietrza. Do ko-minka powinno napływać co najmniej 10 m3/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. Kominek o mocy 10 kW zużywać będzie zatem 100 m3 powietrza w ciągu godziny. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że paleniska zamknięte zużywają kilkakrotnie mniej powietrza niż otwarte, ale po to, by kominek nie ciągnął powietrza z pomieszczenia, powietrze niezbędne do spalania najlepiej doprowadzić oddzielnym przewodem nawiewnym z zewnątrz.

 

W nowo budowanym domu najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego kanału nawiewnego o powierzchni przekroju 200 cm2 – z blachy, aluminium bądź PVC. Najważniejszymi elementami kanału są: przepustnica (którą reguluje się dopływ powietrza) oraz kratki wentylacyjne zabezpieczające przed inwazjami owadów, ptaków i gryzoni.

 

Obudowa. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, oraz ograniczenie strat ciepła wkłady lub kasety powinno się obłożyć wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. Pomiędzy izolacją a wkładem należy pozostawić wolną przestrzeń, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

 

Obudowa musi być wykonana z materiałów niepalnych: najczęściej stosuje się cegły klinkierowe, granit, marmur, piaskowiec, kamienie naturalne, stal, szkło, płytki ceramiczne oraz płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności ogniowej. Obudowy mogą mieć przeróżne formy – od tradycyjnych, nawiązujących stylistyką do zabytkowych, po proste, modernistyczne. Inspiracją może być stylistyka frontowej części wkładu, a także styl wnętrza, w którym kominek będzie stał.

Efektywne grzanie

Wybudowanie kominka z zamkniętą komorą spalania umożliwia „wyłapanie” ciepła i skierowanie go odpowiednimi kanałami do ogrzewania domu. Nośnikiem ciepła może być powietrze lub woda.

Joanna Dąbrowska


Pobierz wersję pdf: Kominki zamknięte
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".