Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 09/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy alarmowe

Choć własny dom powinien być oazą spokoju i intymności, niektórym jednak kojarzy się głównie ze strachem. Przed złodziejami i bandytami, cichą napaścią w środku nocy lub przy wjeżdżaniu na działkę... Na szczęście, na takie obawy jest rada. Antywłamaniowe szyby i drzwi wejściowe, dobry domofon i skuteczny system alarmowy zapewnią każdemu potrzebne bezpieczeństwo. Zanim jednak wybierzemy...

Choć własny dom powinien być oazą spokoju i intymności, niektórym jednak kojarzy się głównie ze strachem. Przed złodziejami i bandytami, cichą napaścią w środku nocy lub przy wjeżdżaniu na działkę... Na szczęście, na takie obawy jest rada.

 

Antywłamaniowe szyby i drzwi wejściowe, dobry domofon i skuteczny system alarmowy zapewnią każdemu potrzebne bezpieczeństwo. Zanim jednak wybierzemy najodpowiedniejsze rozwiązanie, musimy się zastanowić, jakie mamy wobec niego oczekiwania, to znaczy w jakim stopniu chcemy chronić nasz dom. Sposób zabezpieczenia powinno się dopasować do stylu życia mieszkańców, do rodzaju i gęstości zabudowy w okolicy, a także do tego, jakie wrażenie wywiera na przechodniach dom i cała posiadłość – wszystko to bowiem składa się na stopień zagrożenia włamaniem. Musimy też uwzględnić swe możliwości finansowe, przy czym warto wiedzieć, że im bardziej skuteczny jest alarm, tym jest droższy...

Kryteria doboru systemu alarmowego

Na bezpieczeństwo domu wpływa wiele czynników, które łącznie decydują o małym, średnim lub dużym zagrożeniu napadem czy włamaniem. Oto najważniejsze z nich. Gęstość zabudowy w okolicy. W osiedlu ogrodzonym i strzeżonym możemy się czuć bezpiecznie, ale na terenach o rzadkiej zabudowie, na działce odosobnionej, położonej w lesie czy z dala od innych zabudowań niezbędny będzie skuteczniejszy system alarmowy. Wybierając teren pod przyszły dom, sprawdźmy, czy okolica jest bezpieczna, czy może wręcz przeciwnie – ma złą sławę? Można o to zapytać np. na policji lub w redakcji lokalnej gazety. Wielkość domu i sposób jego wykończenia. Mały, niewyróżniający się niczym dom jest mniej zagrożony niż luksusowa rezydencja z drogimi samochodami na podjeździe. Jednak taki dom postawiony w bogatej okolicy nie będzie dla złodziei bardziej nęcący od innych, w przeciwieństwie do nowego domu wybudowanego przez średnio zamożnych ludzi w okolicy, gdzie przeważają stare, zniszczone i „biedne” budynki.

 

Kształt budynku i aranżacja terenu wokół niego. Im prostszy jest kształt domu i im mniej jest w nim załamań, tym trudniej się wokół niego ukryć złodziejom. Zwróćmy uwagę, czy z ulicy widać wejście do domu, jak dużo jest załamań w kształcie budynku, czy duże okna znajdują się na poziomie łatwym do sforsowania dla złodzieja i czy są widoczne z ulicy. Ryzyko włamania zwiększa także każde dodatkowe wejście do domu, a także drzwi łączące dom z garażem w bryle budynku.

 

O naszym bezpieczeństwie decydować też może rodzaj roślinności wokół domu – duże drzewa ułatwią wejście bezpośrednio z zewnątrz na piętro budynku, a bujna roślinność rosnąca bezpośrednio przy oknach lub drzwiach uniemożliwia kontrolę tego, co się przy nich dzieje. Urządzając ogród pamiętajmy więc, że złodziej łatwo może się ukryć pomiędzy dużymi krzewami.

 

Na wyższe kondygnacje można się też wspiąć po wystających daszkach lub balkonach. Styl życia mieszkańców oraz sąsiedztwo. Stopień zagrożenia kradzieżą zwiększa częste i długo trwające pozostawianie domu bez opieki. Zażyłość sąsiedzka może zniwelować te zagrożenia, bo przyjaźnie nastawieni do nas sąsiedzi będą zwracać uwagę na wszelkie podejrzane osoby lub zdarzenia. My możemy im odpłacić tym samym. To jeden z najskuteczniejszych sposobów zwiększania bezpieczeństwa!

 

Sposób ogrodzenia budynku. Inaczej niż w wielu krajach, gdzie własność prywatna jest od wieków traktowana z szacunkiem, w Polsce jedynie ogrodzenie jest granicą, której przekroczenie jest uważane za naruszenie utartych kanonów. Dlatego ten, kto pragnie czuć się bezpiecznie, zaznacza w ten sposób granice swojej posiadłości. Warto przy tym zwrócić uwagę, by ogrodzenie nie zasłoniło widoku na posesję i dom ani od strony wejścia, ani od strony sąsiadów. Wprawdzie stracimy w ten sposób trochę intymności, ale zarówno sąsiedzi, jak i przypadkowi przechodnie łatwiej wtedy zauważą, gdy coś niepokojącego będzie się u nas działo i będą mogli podnieść alarm. Jednolity mur lub żywopłot wokół domu osłoni nas przed ciekawskimi spojrzeniami osób postronnych, jednak w razie napadu nikt nie zobaczy, co się u nas dzieje i nie wezwie pomocy.

 

Furtka i brama powinny być widoczne z okien domu i oświetlone w nocy. Jeżeli na ulicy nie ma latarni, warto zamontować własne oświetlenie, np. uruchamiające się automatycznie, gdy ktoś znajdzie się przy bramie.

 

Ocena łączności bezprzewodowej. W wielu miejscach naszego kraju jest wciąż bardzo słaba łączność za pośrednictwem telefonii komórkowych. Zdarza się to nawet w miejscowościach podwarszawskich. Warto sprawdzić, która z sieci ma w naszym domu najsilniejszy sygnał lub zaopatrzyć się w telefony z różnych sieci.

 

Warto też sprawdzić, czy w okolicy nie ma transformatorów lub innych urządzeń zakłócających przepływ fal elektromagnetycznych – mogą one źle wpłynąć na pracę nie tylko elementów systemu alarmowego, ale także np. bezprzewodowego telefonu stacjonarnego, który jest często montowany w rejonach o rzadszej zabudowie. Strefy ochrony budynku

 

Monika Kuśnierczyk

Pełny artykuł w PDF: Systemy alarmowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 09/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 09/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".