Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzanie

W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje rocznie ok. 20 kg kurzu, siedliska niebezpiecznych dla alergika roztoczy. Dobry odkurzacz jest więc niezbędny, powinien nie tylko zbierać brud i kurz z każdej powierzchni, ale skutecznie przefiltrowywać wyrzucane powietrze. Oczekiwania takie spełniają niektóre modele tradycyjnych odkurzaczy oraz instalacja centralnego odkurzania
08_bd1_str121_m 
 (fot. Kärcher)

Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Używanie tradycyjnego odkurzacza wyposażonego tylko w płócienny worek zwiększa ich ilość w powietrzu aż pięciokrotnie! Dlatego w domu alergika powinno się używać odkurzacza z filtrem o wysokiej skuteczności zatrzymywania alergenów (HEPA) lub filtrem wodnym, a jeszcze lepiej – wyposażyć dom w system centralnego odkurzania.

 

Aby ograniczyć ilość alergenów należy codziennie odkurzać podłogi, a przynajmniej raz w tygodniu – tapicerowane meble. Najlepiej sprzątać przy otwartym oknie, kiedy osoby wrażliwej na kurz nie ma w domu. W sypialni alergika nie powinno być dywanów, wykładzin dywanowych ani innych przedmiotów chłonących kurz, takich jak zasłony, suszone kwiaty. Uczulonemu maluchowi lepiej też nie kupować pluszowych zabawek. Odkurzacz tradycyjny

 

Z filtrem HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Arresting – co oznacza wysoką wydajność w zatrzymywaniu cząsteczek). W ramce umieszczony jest porowaty materiał przypominający włóknisty papier, który działa jak bibuła – wchłania z powietrza cząstki średnicy od 0,01 mikrona (może również pochłaniać gazy i opary). Skuteczność tych filtrów sięga ­niemal 100%.

 

Z filtrem wodnym. Odkurzacz taki ma zbiornik, w którym śmieci są zraszane lub wpadają do nalanej tam wcześniej wody. Woda wiąże kurz, dlatego mniejsza jest ilość zanieczyszczeń w wyrzucanym powietrzu, a samo powietrze jest dodatkowo nawilżane oraz ujemnie jonizowane, co poprawia mikroklimat pomieszczenia. Zaletą tych odkurzaczy jest to, że nie potrzeba do nich worków – brud wylewa się do kanalizacji, a pojemnik myje.

 

Odkurzacz piorący z filtrem. Pracuje etapowo. Najpierw jest etap trzepania na sucho, podczas którego powietrze jest silnie wdmuchiwane w czyszczoną powierzchnię i natychmiast zasysane z powrotem. Podczas tego etapu usuwane są tylko luźne cząstki brudu. Lepkie osady z tłuszczu, dymu, olejów, czyli wszystkie cząstki na stałe związane z powierzchnią, zostaną usunięte w trakcie etapu „mokrego”.

 

Polega on na tym, że na czyszczoną powierzchnię urządzenie nakłada aktywną pianę (zazwyczaj zawierającą detergenty), która jest niemal równocześnie zbierana razem z rozpuszczonym brudem. Wszystko odbywa się na tyle szybko, że czyszczona powierzchnia nie zdąży namoknąć. Odkurzacze są wyposażane w końcówki, które umożliwiają czyszczenie na mokro nie tylko dywanów, wykładzin i mebli tapicerskich, ale też innych, w tym twardych powierzchni. Skuteczność takiego urządzenia w usuwaniu kurzu wynosi 97-99%.

 

Odkurzacz parowy. Wytwarza on parę, którą pod wysokim ciśnieniem kieruje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza brud, a następnie jest wciągana przez aparat. Tym sposobem usuwa się wszelkie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a dodatkowo dezynfekuje i zabija roztocza oraz zarodki pleśni. Dla alergików uczulonych na środki chemiczne ważna jest informacja, że para nie zawiera żadnych środków czyszczących, zatem nawilżone nią pomieszczenia są wyjątkowo przyjazne. Efektywność agregatów parowych jest taka sama jak odkurzaczy piorących z filtrem.

 

Nawet najlepszy odkurzacz tradycyjny, który kosztuje kilka tysięcy złotych i bardzo skutecznie oczyszcza wydmuchiwane powietrze, pozostanie urządzeniem, które wydmuchuje je do pomieszczenia. Jeśli ma nie najlepszy filtr, wraz z tym powietrzem do pokoju trafią z powrotem zebrane wcześniej drobne zanieczyszczenia.

 

Niezależnie od klasy takiego urządzenia, każde ma tę samą wadę: silny strumień wydmuchiwanego powietrza powoduje poderwanie się kurzu i miesza go z powietrzem, powodując w ten sposób wtórne zanieczyszczenie odkurzanego pomieszczenia. Za te same lub nieco większe pieniądze można sobie zapewnić zupełnie inną jakość sprzątania, jeśli się zainstaluje w domu odkurzacz centralny. Zaletą tradycyjnego jest jednak to, że można go mieć w każdym domu, natomiast o centralnym najlepiej pomyśleć przed ­budową.

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Odkurzanie
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".