Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

Podczas doboru elementów domowej instalacji elektrycznej warto pamiętać o rozwiązaniach, które znacznie zwiększają komfort jej użytkowania. Bardzo praktyczne są łączniki schodowe czy impulsowe albo z diodą elektroluminescencyjną. W rozdzielnicy można zastosować lampki sygnalizujące obecność poszczególnych faz napięcia

Jakie elementy instalacji?

Instalacja elektryczna
(fot. Philips)
Tablica rozdzielcza

 

Nazywana jest też rozdzielnicą. Stanowi centrum domowej instalacji, bo w niej zbiegają się wszystkie obwody (mniejsze fragmenty instalacji, obejmujące np. grupę gniazd czy punktów oświetleniowych). Może być natynkowa lub przystosowana do montażu we wnęce ściennej. Ta pierwsza bardziej rzuca się w oczy, ale łatwiej ją zamontować i wymienić. Nowe rozdzielnice są przystosowane do montażu tzw. osprzętu modułowego – wszystkie montowane w nich urządzenia mają znormalizowaną szerokość będącą wielokrotnością modułu. Dzięki temu wielkość rozdzielnicy, jaka jest potrzebna, można określić na podstawie liczby modułów, które mają się w niej zmieścić. Warto, by w tablicy rozdzielczej pozostało nieco wolnego miejsca na wypadek rozbudowy instalacji w przyszłości.

 

Elementy zabezpieczające W tablicy rozdzielczej mieści się aparatura zabezpieczająca instalację, czyli:

 

- wyłączniki nadmiarowoprądowe (nadprądowe) – nazywane potocznie bezpiecznikami lub korkami. Ich zadaniem jest ochrona każdego z obwodów przed przeciążeniem, gdy zostaną do niego przyłączone urządzenia o zbyt dużej mocy lub gdy w tym obwodzie nastąpi zwarcie. W starych instalacjach funkcję tego zabezpieczenia pełnią często klasyczne bezpieczniki, w których po zadziałaniu trzeba wymienić wkładkę topikową, w nowych natomiast stosuje się wyłączniki nadprądowe.

 

- wyłączniki różnicowoprądowe – wyłączają obwód, gdy nastąpi upływ prądu do ziemi, np. wskutek dotknięcia przez kogoś przewodu bez izolacji lub w wyniku zwarcia przewodów. Zwykle spotykamy się z wyłącznikami wysokoczułymi o prądzie znamionowym 30 mA. Mniej czułe wyłączniki (100 mA lub więcej) montuje się jako zabezpieczenie przeciwpożarowe. Bardziej czułymi niekiedy zabezpiecza się obwody na zewnątrz domu (gdy stoimy na gruncie, porażenie jest bardziej niebezpieczne). Wyłączniki różnicowoprądowe psują się rzadko, ale znacznie częściej niż nadprądowe, dlatego producenci zalecają ich kontrolowanie za pomocą przycisku „test” co najmniej raz w miesiącu.

 

- ograniczniki przepięć – mają za zadanie zabezpieczenie instalacji i przyłączonych do niej urządzeń przed przepływem prądu o bardzo wysokim napięciu, na przykład wskutek bliskiego uderzenia pioruna. W instalacji najczęściej montuje się kilka ograniczników (różnych klas), o różnej zdolności do pochłaniania energii: klasy B (I) – w złączu, klasy C (II) – w rozdzielnicy, w odległości co najmniej 10 m od poprzedniego, klasy D (III) – bezpośrednio przed chronionym urządzeniem. Na rynku dostępne są też urządzenia klasy B+C montowane w rozdzielnicy.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".