Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły gazowe

Nowoczesne kotły gazowe są dla użytkowników niemal bezobsługowe. Wystarczy dobrze zaprogramować ich pracę na automatycznym sterowniku i co roku wykonywać okresowe przeglądy. To jeden z głównych powodów popularności tych urządzeń. Wyjątkowo bogata oferta rynkowa umożliwia ich optymalny dobór do konkretnych potrzeb. Wypowiadający się niżej użytkownicy różnych modeli kotłów gazowych przyznali, że podczas ich wyboru potrzebowali wsparcia fachowców. 

Kotły gazowe

 

Kotły gazowe mogą być zasilane różnymi odmianami gazu ziemnego lub gazem płynnym. Standardowo produkowane są z dyszami przewidzianymi do zasilania gazem ziemnym, lecz wystarcza prosta i niedroga zamiana dysz oraz regulacja palnika przez pracownika serwisu, by kocioł mógł pracować na gazie płynnym.

KIEDY GAZ ZIEMNY, A KIEDY PŁYNNY?

Jeśli działka i stojący na niej dom ma łatwy dostęp do sieci gazowej, zwykle ich właściciele wybierają ten rodzaj paliwa. Używanie w domach jednorodzinnych gazu ziemnego do ogrzewania i przygotowania c.w.u. wydaje się nadal najkorzystniejszym rozwiązaniem, wziąwszy pod uwagę takie czynniki, jak: komfort obsługi, nakłady inwestycyjne, jakie trzeba ponieść na przyłączenie do sieci gazowej, montaż instalacji i zakup urządzeń, wreszcie – stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne, pomimo rosnącej ceny tego paliwa – aktualnie ok. 2,5 zł/m3.

Obecnie domy często buduje się na terenie nieuzbrojonym, w oddaleniu od sieci gazu ziemnego. Można wtedy wybrać gaz płynny. Zasilanie kotła tym gazem jest jednak droższe (litr paliwa kosztuje 3 zł plus koszt transportu i składowania) i wymaga zastosowania na zewnątrz budynku zbiornika na paliwo. Zbiornik naziemny lub podziemny trzeba z reguły dzierżawić od dostawcy gazu (za opłatą) oraz napełniać kilka razy w roku (zwykle dwa, co, oprócz kosztów, wymaga kontroli i zachodu).

Zasady montażu kotła na gaz płynny oraz gaz ziemny są praktycznie jednakowe, z wyjątkiem pomieszczeń poniżej poziomu gruntu.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".