Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Ściany powinny być mocne, ciepłe, dobrze izolować od hałasu, a jeszcze do tego chcielibyśmy, by były trwałe i niedrogie. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz, a uzyskany efekt zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od liczby i układu warstw w ścianach. 

Ściany zewnętrzne

 

Wytrzymałość

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia wynikające z ich własnego ciężaru, masy stropów, dachu, parcia wiatru itd. Na szczęście domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie (zwykle 2–3 kondygnacje) i powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Z kolei duża wytrzymałość charakteryzuje beton zwykły, silikaty i tradycyjną ceramikę.

Niska wytrzymałość staje się problemem, gdy obciążenia są skupione, rozłożone na małą powierzchnię. Dlatego wąskie filary międzyokienne często wykonuje się jako żelbetowe, a w przypadku ścian z betonu komórkowego i poryzowanej ceramiki trzeba używać specjalnych kołków do wieszania szafek na ścianach, montażu okien oraz drzwi itp.

Ponadto materiały używane do wznoszenia murów mają wielokrotnie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie. A np. w nadprożach okiennych działają także siły rozciągające. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie zbrojeniem wszystkich elementów, dla których przewidziano to w projekcie. Ponadto obowiązuje zasada, że bez zgody konstruktora nie zmieniamy materiału, z jakiego mają być wykonane ściany.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".