Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stropy

Lista wymagań, jakie powinien spełniać idealny strop jest bardzo długa. Ponadto niektóre cechy trudno ze sobą pogodzić, np. stropy o dużej masie lepiej tłumią dźwięki, co jest bardzo pożądane, gdy już mieszkamy w domu. Jednak w trakcie budowy dobrze, jeśli elementy stropu są lekkie, bo to ułatwia montaż. Jaki więc powinien być dobry strop?  

Stropy

Wytrzymały

Strop musi być przede wszystkim odpowiednio wytrzymały na obciążenia i sztywny. Przecież obciążają go ścianki działowe, meble, sprzęty i chodzący po nim ludzie. Jeśli zaś nie będzie wystarczająco sztywny, to jego nadmierne ugięcie spowoduje skrzypienie podłogi i pękanie tynku na suficie dolnej kondygnacji.

Wystarczająco mocny strop tworzy też tarczę usztywniającą cały budynek. Typowa rozpiętość stropu wynosi do 7 m. Jednak im odległość pomiędzy podporami jest mniejsza, tym lepiej – strop będzie łatwiejszy do wykonania i tańszy. By zmniejszyć rozpiętość, belki stropowe układa się zwykle równolegle do krótszego boku pomieszczenia.

Wszystko dlatego, że wymagana wytrzymałość elementów rośnie proporcjonalnie do kwadratu ich rozpiętości. Dwukrotny wzrost długości oznacza więc konieczność czterokrotnego zwiększenia wytrzymałości stropu.

 

Uwaga! Przebieg ścianek działowych – z wyjątkiem lekkich szkieletowych – musi być uwzględniony w projekcie stropu. Prawie zawsze powodowane przez ścianki obciążenia skupione są na tyle duże, że strop wymaga wzmocnienia w miejscu ich przebiegu. Z kolei ścianki działowe dolnej kondygnacji nie powinny stykać się z sufitem. Pozostawia się ok. 2 cm szczelinę i wypełnia trwale elastycznym materiałem, np. pianką montażową. Inaczej ugięcie się tropu spowodowałoby pękanie tych ścianek.

 

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".