Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Etapy zakładania ogrodu

Ogrody japońskie wtopione są w krajobraz i płynnie łączą się z domem. Niejako w myśl tej filozofii traktujemy ogród jako dodatkowy pokój, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Jego urządzenie jest więc tak samo istotne, jak aranżacja wnętrza domu, choć o ogrodzie często przypominamy sobie dopiero w okresie wiosennego rozkwitu. A to zima jest najlepszym czasem na jego planowanie.

Etapy zakładania ogrodu

 

Najpierw plan...

Chcesz mieć piękny ogród? – Zaplanuj go, zanim poczynisz pierwsze kroki w kierunku realizacji. Nieprzemyślane nasadzenia z przypadkowo kupionych okazów roślin wprowadzają jedynie chaos. Ponadto gatunki i odmiany źle dobrane do siedliska nie rosną zdrowo. Jeszcze gorzej, gdy przedwcześnie założoną rabatę trzeba zniszczyć, by poprowadzić ogrodową instalację.

Pomoc architekta. Podstawą do zaplanowania ogrodu jest znajomość roślin i ciekawy pomysł. Wielu inwestorów bagatelizuje sprawę, działając po amatorsku. Jeśli brakuje nam umiejętności (wszak nie musimy znać się na wszystkim) bądź czasu na samodzielne planowanie, projekt warto zamówić u profesjonalisty, w końcu jest to inwestycja na wiele lat.

Architekt krajobrazu stworzy projekt oparty o nasze oczekiwania i dopasowany do specyfiki działki. Możemy zamówić projekt kompleksowy (obejmujący projekt koncepcyjny, wykonawczy, wizualizacje, przekroje, rozrysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wybrane elementy.

Przy realizacji samodzielnej lub przez firmę ogrodniczą, oprócz koncepcji zagospodarowania przyda się projekt wykonawczy, zawierający różne projekty częściowe: nawierzchni, podlewania czy punktów oświetlenia. Koszt opracowania zależy od jego skomplikowania, liczby projektów składowych oraz wielkości działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest mniejszy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

Małgorzata Kolmus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".