Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Etapy zakładania ogrodu

Ogrody japońskie wtopione są w krajobraz i płynnie łączą się z domem. Niejako w myśl tej filozofii traktujemy ogród jako dodatkowy pokój, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Jego urządzenie jest więc tak samo istotne, jak aranżacja wnętrza domu, choć o ogrodzie często przypominamy sobie dopiero w okresie wiosennego rozkwitu. A to zima jest najlepszym czasem na jego planowanie.

Etapy zakładania ogrodu

 

Najpierw plan...

Chcesz mieć piękny ogród? – Zaplanuj go, zanim poczynisz pierwsze kroki w kierunku realizacji. Nieprzemyślane nasadzenia z przypadkowo kupionych okazów roślin wprowadzają jedynie chaos. Ponadto gatunki i odmiany źle dobrane do siedliska nie rosną zdrowo. Jeszcze gorzej, gdy przedwcześnie założoną rabatę trzeba zniszczyć, by poprowadzić ogrodową instalację.

Pomoc architekta. Podstawą do zaplanowania ogrodu jest znajomość roślin i ciekawy pomysł. Wielu inwestorów bagatelizuje sprawę, działając po amatorsku. Jeśli brakuje nam umiejętności (wszak nie musimy znać się na wszystkim) bądź czasu na samodzielne planowanie, projekt warto zamówić u profesjonalisty, w końcu jest to inwestycja na wiele lat.

Architekt krajobrazu stworzy projekt oparty o nasze oczekiwania i dopasowany do specyfiki działki. Możemy zamówić projekt kompleksowy (obejmujący projekt koncepcyjny, wykonawczy, wizualizacje, przekroje, rozrysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wybrane elementy.

Przy realizacji samodzielnej lub przez firmę ogrodniczą, oprócz koncepcji zagospodarowania przyda się projekt wykonawczy, zawierający różne projekty częściowe: nawierzchni, podlewania czy punktów oświetlenia. Koszt opracowania zależy od jego skomplikowania, liczby projektów składowych oraz wielkości działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest mniejszy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

Małgorzata Kolmus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".