Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralny odkurzacz

Wielu chciałoby posiadać centralny odkurzacz, ale mało kto wie, że go na niego stać. Modele tradycyjne bywają droższe od centralnych. To nie luksus (jak kiedyś), tylko praktyczne wyposażenie domu. Oczywiste jest dla nas centralne odprowadzanie ścieków czy doprowadzanie wody pitnej. Podobnie powinno być z usuwaniem kurzu.

Sprzątanie dużego domu to spore wyzwanie, gdy trzeba taszczyć za sobą odkurzacz, przełączać go z gniazda do gniazda i często wymieniać worek. Do tego kurz i hałas... Kto chce sprzątać z przyjemnością, wybiera odkurzacz centralny. W Polsce zaczęto montować je w latach 90. Dzięki wygodzie, jaką fundują domownikom, szybko zyskały popularność. W czasie sprzątania posługujemy się jedynie lekkim, elastycznym wężem z wybraną ssawką lub szczotką. Pracy silnika nie słychać (znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym). Sprzątanie jest zaś skuteczniejsze, bo urządzenie stacjonarne wytwarza większe podciśnienie (ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator – w systemach przenośnych priorytetem jest zaś niewielki rozmiar i cicha praca). To się liczy dla alergików (choć każdy zasługuje na czysty dom, wolny od kurzu).

 

Odkurzacz centralny może nie jest jeszcze standardem, ale na pewno stanowi wyznacznik nowoczesnego domu. Niestety nie można go kupić w sklepie, rozpakować i od razu użytkować. Należy o nim pomyśleć wcześniej. Jeśli planujemy budowę domu, mamy doskonałą okazję, by wprowadzić system najniższym kosztem.

Jaki system, taki odkurzacz

Odkurzacz centralny, czyli jednostka centralna, to agregat stacjonarny standardowo montowany w garażu, wytwarzający podciśnienie w całej instalacji, czyli zapewniający przepływ w systemie. Jednostka musi być precyzyjnie dobrana, by zapewnić sprawne działanie odkurzania. Jej najważniejszym parametrem jest siła ssania. Przy zbyt małej, cięższe śmieci z rozległej instalacji nie będą docierać do jednostki (przewody będą się zatykać). Moc silnika mniej nam mówi, bo w różnych urządzeniach inaczej przekłada się na siłę ssania. Jednostki typu split w osobnej obudowie mają silnik, w osobnej filtry i zbiornik na zanieczyszczenia. Z ko lei odkurzacze kompaktowe charakteryzuje to, że wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie.

 

Podsumowując, jednostki centralne różnią się wzajemnie parametrami technicznymi, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, wielkością, okresem gwarancji oraz ceną.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".