Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna w istniejącym domu

W polskich domach jednorodzinnych sauny spotyka się coraz częściej – są dziś bardzo modne – jednak dawniej należały do rzadkości. W przypadku nowych budynków, uwzględnia się je w projekcie budowlanym. A co zrobić, by urządzić saunę w starym domu?


Żeby korzystać z sauny, nie trzeba chodzić do SPA – kabinę można mieć we własnych czterech ścianach. Jednak prawdziwy relaks zapewni wtedy, gdy będzie prawidłowo zbudowana. Nie ma większych przeszkód, by zaplanować ją w użytkowanym już domu, tym bardziej, że zajmuje ona mało miejsca (wystarczy mieć niewykorzystaną przestrzeń o odpowiedniej wielkości).

 

W domach najczęściej montowane są gotowe kabiny z prefabrykowanych elementów (ścian, sufitu, podłogi, ławek) – można wybrać konkretny model z oferty rynkowej lub zdecydować się na saunę na indywidualne zamówienie. Montaż wykonywany przez wyspecjalizowaną firmę trwa zazwyczaj jeden dzień, nie powodując większego bałaganu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest budowa kabiny na miejscu, z odpowiedniego gatunku drewna – można ją wtedy idealnie dostosować do kształtu wnętrza (załamań ścian, sufitu). W każdym przypadku, projekt obiektu warto zlecić fachowcom, którzy przy okazji wykonają wizualizację jego wnętrza. Aby sauna służyła regeneracji i wypoczynkowi, musi być zaplanowana na miarę potrzeb użytkowników.

Gdzie najlepiej umiejscowić saunę?

Znalezienie idealnego miejsca na saunę w zamieszkanym budynku bywa trudne. Szczególnie, gdy dom jest mały, bez piwnicy, ze skosami na poddaszu (wstawienie tam katalogowej kabiny o standardowej wysokości – ok. 200 cm – będzie niemożliwe). Sauny montuje się niekiedy w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu – istotne, by wnętrze miało własną wentylację, doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz nienasiąkliwą posadzkę z płytek ceramicznych.

 

Dużo łatwiej jest, gdy sauna została uwzględniana w projekcie domu. W takim wypadku, przeznacza się na nią przestrzeń w dużej łazience, pomieszczeniu fitness albo czystej piwnicy. W pobliżu kabiny planuje się prysznic (lub inne miejsce do schładzania ciała – wannę, balię z zimną wodą) oraz miejsce, w którym można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować po zabiegu (najlepiej w pozycji leżącej).

Małgorzata Kolmus
fot. Klafs

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".