Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór jednostki centralnego odkurzania

Jednostka centralna to najważniejszy element systemu centralnego odkurzania. Nie kupujmy więc pierwszego z brzegu urządzenia. Trzeba wybrać takie, które zapewni efektywne i wygodne sprzątanie, i które bez problemu zmieści się w garażu czy kotłowni.


Odkurzacz centralny stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Jest to urządzenie o dużej mocy, instalowane na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, zapewniające przepływ powietrza w całej instalacji. Model stacjonarny wytwarza znacznie większe podciśnienie niż przenośny, ponieważ ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator (w systemach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i cicha praca). Pojemnik z zanieczyszczeniami opróżnia się rzadko – średnio 2–3 razy w roku. Oferowane obecnie jednostki centralne różnią się od tych, które w latach 90. zaczęto wprowadzać w Polsce do hoteli i rezydencji.

 

Gdy instalacja centralnego odkurzania jest już ułożona (zwykle najpierw wykonuje się orurowanie, bo najwygodniej i najtaniej zrobić to w trakcie wznoszenia budynku – rury łatwo ukryć w ścianach i podłodze), pozostaje wybór, zakup i montaż jednostki oraz akcesoriów do sprzątania. Najlepiej, gdy wymagane parametry urządzenia określone są w projekcie instalacji. Odkurzacz można kupić nawet kilka lat po wykonaniu orurowania (i jednocześnie rozłożyć koszty w czasie), ale nie warto tyle czekać, bo jest on bardzo użyteczny.

Jak wybierać odkurzacz?

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

 

Kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

 

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza – w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą – silnik jest oddzielony od reszty.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".