Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015

Wybór jednostki centralnego odkurzania

Jednostka centralna to najważniejszy element systemu centralnego odkurzania. Nie kupujmy więc pierwszego z brzegu urządzenia. Trzeba wybrać takie, które zapewni efektywne i wygodne sprzątanie, i które bez problemu zmieści się w garażu czy kotłowni.


Odkurzacz centralny stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Jest to urządzenie o dużej mocy, instalowane na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, zapewniające przepływ powietrza w całej instalacji. Model stacjonarny wytwarza znacznie większe podciśnienie niż przenośny, ponieważ ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator (w systemach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i cicha praca). Pojemnik z zanieczyszczeniami opróżnia się rzadko – średnio 2–3 razy w roku. Oferowane obecnie jednostki centralne różnią się od tych, które w latach 90. zaczęto wprowadzać w Polsce do hoteli i rezydencji.

 

Gdy instalacja centralnego odkurzania jest już ułożona (zwykle najpierw wykonuje się orurowanie, bo najwygodniej i najtaniej zrobić to w trakcie wznoszenia budynku – rury łatwo ukryć w ścianach i podłodze), pozostaje wybór, zakup i montaż jednostki oraz akcesoriów do sprzątania. Najlepiej, gdy wymagane parametry urządzenia określone są w projekcie instalacji. Odkurzacz można kupić nawet kilka lat po wykonaniu orurowania (i jednocześnie rozłożyć koszty w czasie), ale nie warto tyle czekać, bo jest on bardzo użyteczny.

Jak wybierać odkurzacz?

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

 

Kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

 

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza – w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą – silnik jest oddzielony od reszty.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!