Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki

Czasy, w których wybór grzejnika ograniczał się do kaloryferów z żeliwnych żeberek, które oprócz tego, że grzały, szpeciły wnętrza, dawno minęły. Dziś oferowane grzejniki różnią się mocą, wielkością, konstrukcją, materiałem wykonania, a także designem. Możemy wybrać takie, które pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale także stanowią efektowną dekorację wnętrza.

najczęstszy wybór

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są grzejniki płytowe (stalowe). Składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych, przykrytych od góry kratką, przez którą wypływa ogrzane powietrze. Możemy wybrać profilowaną lub gładką płytę czołową. Takie grzejniki przyłącza się do instalacji z obiegiem wody grzewczej, wymuszonym pompą obiegową i naczyniem wzbiorczym zamkniętym. Choć wybór tego rodzaju grzejników jest dość standardowy, sam grzejnik nie musi taki być. Płytowa konstrukcja pozwala kształtować proste i eleganckie formy, dzięki czemu standardowe rozwiązanie – staje się wyjątkowym.

członowe całkiem nowe

We wstępie wspomnieliśmy o kaloryferach z żeliwnych żeberek, należą one do grupy grzejników zwanych członowymi. Współcześnie produkowane modele, dzięki mniejszej pojemności wodnej (w stosunku do starszego typu), szybciej się nagrzewają. Zaleca się je przy otwartych instalacjach grawitacyjnych, ogrzewanych kotłem na paliwa stałe, z racji ich odporności na korozję. Ten typ grzejników sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro. Podobne z wyglądu są grzejniki członowe stalowe – jednak tych, w przeciwieństwie do żeliwnych, nie można dowolnie powiększać lub zmniejszać, ponieważ człony są ze sobą zespawane. Bardziej uniwersalne zastosowanie mają grzejniki członowe aluminiowe. Ze względu na łatwość dostosowania ich mocy, wymiarów i rozstawu króćców przyłączeniowych do starych układów grzewczych, często są wykorzystywane przy remontach instalacji grzewczych.

Emilia Rosłaniec
fot. Zehnder

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze