Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i stropy

Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.

Ściany i stropy
Choć do murowania ścian i stropów od lat stosowane są te same znane i sprawdzone materiały, to nie są one identyczne z tymi z lat minionych. Są one bowiem stale udoskonalane. Ponadto oferowane są rozwiązania alternatywne do tradycyjnego murowania, wykorzystujące np. elementy prefabrykowane, takie jak pustaki z betonu z ociepleniem styropianem, kształtki styropianowe z wypełnieniem betonem i kilka innych.

 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej technologii stawiania domu, dobrze jest zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich metod, znaleźć optymalną w naszym przypadku. Zanim jednak skupimy się na szczegółach murowania warto dowiedzieć się nieco o najważniejszych wymogach, jakie mają spełniać ściany i stropy.

NAJPIERW ŚCIANY... CIEPŁE, WYTRZYMAŁE, TRWAŁE I TŁUMIĄCE HAŁAS

Podstawową cechą – braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ścian zewnętrznych – jest ciepłochronność. Do 1 stycznia 2017 r. współczynnik przenikania ciepła powinien mieć wartość poniżej 0,25 W/(m2•K), po tym czasie wymóg ten będzie wynosił 0,23 i będzie obowiązywał do 1 stycznia 2021 r. kiedy to zmniejszy się do 0,20.

 

Takie wartości U można uzyskać, stosując odpowiednie materiały ścienne w każdej z popularnych technologii jedno- dwu i trójwarstwowej.

Joanna Dąbrowska
FOT. ZCB OWCZARY

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".