Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników

Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Jeżeli instalacja, przetwarzająca energię słoneczną, ma służyć tylko do przygotowania c.w.u. do mycia, kąpieli, sprzątania w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem na paliwa stałe, najlepiej jest dobrać tanie i proste w budowie płaskie cieczowe kolektory słoneczne. Układy z konstrukcjami tego typu są bowiem najwydajniejsze w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Latem zapewniają zazwyczaj pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę, natomiast w pozostałych porach roku – częściowe. W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli zależy nam na podgrzewaniu za ich pomocą wody też w chłodniejszych miesiącach albo chcemy wspomagać system grzewczy.

 

W okresach przejściowych, a nawet w zimie, oba rodzaje kolektorów są w stanie (oczywiście, w różnym stopniu) podgrzać wodę w zasobniku do wyższej temperatury niż ta, którą ma woda wychodząca bezpośrednio ze studni lub wodociągu. To z kolei sprawia, że i przy mniej korzystnej pogodzie instalacje solarne są użyteczne, bo dzięki nim każdy rodzaj kotła grzewczego zużyje mniej paliwa do dogrzania wody do zadanej temperatury 40–50°C. Powinni je koniecznie założyć użytkownicy kotłów na paliwa stałe, ponieważ mogą wtedy zrezygnować z uciążliwego palenia w kotle latem, albo wyłączyć energochłonną elektryczną grzałkę w zasobniku c.w.u.

 

Tym zaś, których gospodarstwo domowe pochłania dużo energii elektrycznej, bądź chcą ją zamieniać na ciepło do ogrzania budynku, specjaliści polecają zastosowanie instalacji fotowoltaicznych z panelami PV. Można je wykorzystać nie tylko do ogrzania budynku i wody użytkowej, lecz również do zasilania domowych urządzeń elektrycznych i oświetlenia. Wytworzony przez nie prąd daje się znacznie bardziej uniwersalnie spożytkować, niż sama woda, podgrzana przez energię słońca.

Lilianna Jampolska
FOT. FAKRO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".