Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Podpisane jesienią 2017 r. ministerialne rozporządzenie w sprawie kotłów na paliwa stałe zakończyło pewną epokę – kotły o klasie emisji niższej niż 5. oraz w ogóle bezklasowe „kopciuchy” kupimy już tylko do połowy 2018 r. Jednak bardzo wątpliwe czy warto to zrobić. I to nawet kupując kocioł tanio na wyprzedaży.

Kotły na paliwa stałe

Dla producentów kotłów rozporządzenie z końca 2017 r. oznacza prawdziwą rewolucję. Wcześniej mogli wytwarzać i sprzedać właściwie dowolne urządzenia – nie było żadnych obligatoryjnych norm określających emisję substancji szkodliwych ani sprawności spalania.

Teraz zarówno producentów, jak i kupujących rzucono na głęboką wodę, bo zdecydowana większość kotłów na rynku nie spełnia wymogów klasy 5., nawet nie ma certyfikatu potwierdzającego którąkolwiek klasę emisji. Do tego urządzenia spełniające nowe wymagania to niemal wyłącznie kotły z podajnikiem (automatyczne), dość drogie i przystosowane tylko do niektórych paliw, przede wszystkim węgla-groszku oraz peletów. Zaś dostępne na rynku kotły zasypowe 5. klasy można policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. A to właśnie modele zasypowe stanowiły do tej pory większość sprzedawanych urządzeń.

Zamieszanie jest więc spore i pojawia się pytanie, czy warto kupić bezklasowy kocioł "na wszystko", póki są dostępne?

MNIEJSZA EMISJA, WYŻSZA SPRAWNOŚĆ

Wprowadzenie rozporządzenia o kotłach na paliwa stałe motywowano przede wszystkim chęcią wyeliminowania z rynku tzw. kopciuchów – najgorszej jakości kotłów zasypowych, które nie spełniają żadnych norm emisyjności. Bowiem to w nich upatruje się głównego źródła tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z małych, domowych kotłowni. Niska emisja, przede wszystkim pył, przyczynia się w znacznej mierze do powstania smogu – będącego zmorą wielu miejscowości w sezonie grzewczym. Czystość spalania nie jest przy tym jakimś abstrakcyjnym problemem, który nie bardzo nas dotyczy. Paląc w kopcącym czarnym dymem kotle zatruwamy przede wszystkim najbliższe otoczenie, czyli ostatecznie siebie i swoją rodzinę.

Jarosław Antkiewicz
fot. MORA Polska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".