Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

A może sauna?

Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex)
Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)

Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy mogą nazwać siedzenie w saunie katowaniem się, ale jej działanie jest jak najbardziej zgodne z ideą wellness.

Pod warunkiem zachowania umiaru, z gorącej i suchej kąpieli mogą korzystać niemal wszyscy, nawet małe dzieci. Korzystanie z sauny polega na przemiennym nagrzewaniu ciała i jego oziębianiu. Temperatura powierzchni skóry wzrasta w saunie do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Panie chwalą sobie takie kuracje ze względów kosmetycznych, a wszyscy zgodnie potwierdzają właściwości odchudzające.

 

Czas zażywania "suchej" kąpieli zależy od temperatury i wilgotności panujących w tym pomieszczeniu oraz od indywidualnych upodobań i kondycji użytkownika. Nie powinien być jednak dłuższy niż 8 – 15 minut.

 

Oczywiście, nie należy jednak przesadzać ani z liczbą pobytów w kabinie, ani bić rekordów czasu przebywania w niej. Kąpiel w saunie zawsze musi kończyć ochłodzenie ciała, żeby zahamować proces wzmożonego pocenia się. Potem relaks, najlepiej w pozycji leżącej. W sumie zajmie to gdzieś 1,5 godziny...

 

Sucha albo mokra

 

Ze względu na temperaturę i stopień wilgotności powietrza w kabinie, potocznie wyróżniamy trzy rodzaje kąpieli w saunie.

 

Sauna sucha, nazywana też staroszwedzką, charakteryzuje się najbardziej drastycznymi warunkami użytkowania. Temperatura powietrza osiąga tam nawet 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba zażywająca takiej kąpieli szybko się poci, ale włosy stają się tak gorące, że aż zaczynają parzyć, a co dopiero mówić o oddychaniu. Niewiele osób jest w stanie to wytrzymać, dlatego z suchej sauny korzysta się coraz rzadziej.

 

Sauna mokra jest bardziej przyjazna. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm do niej przywyknie, stopniowo podwyższa się ją do poziomu maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-40%.

 

Sauna parowa różni się od poprzedniej niższą temperaturą, która nie przekracza 65°C i znacznie wyższą wilgotnością względną powietrza. Wynosi ona 40-65% i aby uzyskać takie parametry niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można podnieść elementami aromaterapii. Saunę parowo-ziołową otrzymamy poprzez dodanie różnych ziół, które pod wpływem gorącej pary wydzielają przyjemny zapach.

 

Gdzie najlepiej

 

Potocznie sauną nazywamy kabinę lub zamiennie miejsce, w którym się ona znajduje.

 

Kabinę sauny instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu. Musi ono być jednak na tyle przestronne, aby oprócz kabiny można było w nim umieścić prysznic. Dobrze by też było, aby znalazły się w nim także fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.

 

Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz zapewnić jej odpływ, a także pociągnąć instalację elektryczną do podłączenia pieca. Miejsce to musi mieć również dobrą wentylację. Jeśli znajduje się tam okno, zapewni ono dopływ świeżego powietrza, zaś wlot do kanału wentylacyjnego – dobrą jego cyrkulację.

 

Samo pomieszczenie należy zaś rozplanować tak, by zapewniało jak najlepsze warunki kąpieli. Jeśli dysponujemy powierzchnią, warto przewidzieć na saunę dwa pomieszczenia: w jednym umieścić kabinę sauny z kabiną prysznicową, w drugim urządzić część wypoczynkową.

 

Na urządzenie sauny w domu już istniejącym właściwie nie ma żadnych ograniczeń, pod warunkiem oczywiście, doprowadzenia do niej niezbędnych instalacji.

 

Często spotyka się sauny w piwnicach lub na poddaszach, o ile można tam było zapewnić dobrą wentylację. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabiny w łazience lub, gdy w domu jest kilka łazienek, przeznaczenie na ten cel jednej z nich. Ta opcja pozwala zaoszczędzić na kosztach doprowadzenia wody. Łazienka nie musi być wcale duża, bo już na powierzchni 5 m2 można zmieścić kabinę sauny o wymiarach 120x120 lub 160x120 cm oraz prysznic.

 

Można też dobudować pomieszczenie na saunę. Wtedy bez problemu urządzimy dwupokojowe pomieszczenie wellness.

Krystyna Sienkiewicz

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".