Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komin ceramiczny czy stalowy?

Pytanie czytelnika: Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Do jego ogrzewania wybraliśmy kocioł gazowy. Od architekta wiemy, że kocioł można podłączyć do komina stalowego lub ceramicznego komina prefabrykowanego, a także że ceramiczne kominy prefabrykowane lepiej pasują do tradycyjnych domów, a stalowe – do bardziej nowoczesnych.
Nam się wydaje, że do naszego budynku pasować mogą obydwa, więc nie możemy się zdecydować, który wybrać. Czy oprócz wyglądu jest między nimi jakaś różnica?

Komin ceramiczny czy stalowy?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Obydwa rodzaje kominów skutecznie odprowadzają spaliny z pieców gazowych. Skoro budowa domu jeszcze się nie rozpoczęła, można zaplanować, ile pomieszczeń chce się ogrzewać, czy w domu będzie kominek, a jeśli tak, to w jakiej odległości od planowanych kanałów kominowych.

 

Nawet gdy się już zdecydowaliśmy na określony rodzaj paliwa do ogrzewania, możemy się też pokusić o prognozę, czy w przyszłości będziemy to zmieniać i także od tego aspektu uzależnić swój wybór.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Nazywane są też systemami kominowymi, ponieważ składają się z wielu elementów, które łączy się podczas montażu.

 

Produkuje się odmiany przystosowane do kotłów gazowych i olejowych oraz do kotłów na paliwa stałe i kominków. Są też uniwersalne kominy ceramiczne, które mogą odprowadzać spaliny zarówno z kotłów na gaz i olej, jak i z kotłów na paliwa stałe oraz kominków. Ceramiczny komin prefabrykowany składa się z następujących elementów:
 • wkład kominowy – rura kamionkowa lub z ceramiki szamotowej, przez którą odprowadzane są spaliny; kwasoodporna i odporna na działanie wysokiej temperatury,
 • izolacja termiczna – stosowana w niektórych systemach prefabrykowanych wełna o zwiększonej termoodporności wynoszącej 700°C; umieszcza się ją między wkładem kominowym a pustakami,
 • pustaki z betonu lekkiego – które stanowią osłonę zewnętrzną i zarazem konstrukcję nośną komina; na brzegach pustaków znajdują się małe wcięcia, które po zmontowaniu komina tworzą kanały wentylacyjne do odprowadzania wilgoci.
Na górze komina montuje się kolejno daszek, parasol, blachę kominową, a na dole – odskraplacz oraz wyczystkę, w której zbiera się kondensat – produkt uboczny spalania. Połączenie komina z kotłem wykonuje się przy użyciu trójnika.

 

Komin prefabrykowany można łatwo i szybko postawić: autoryzowanym przedstawicielom producenci zapewniają szkolenia, a do każdego zestawu dołączają dokładne instrukcje obsługi.

 

Pustaki ustawia się jeden na drugim, osadzając je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Do każdego pustaka wsuwa się kolejny odcinek rury ceramicznej i ewentualnie wełny mineralnej, jeśli komin wymaga izolacji. Rury łączy się kitem kwasoodpornym.

 

Komin prefabrykowany może być dostawiony do ściany zewnętrznej lub wewnętrznej, a te, które mają ocieplenie z wełny mineralnej, mogą być zbudowane na zewnątrz nawet jako wolno stojące.

 

Zalety ceramicznych kominów prefabrykowanych:
 • są łatwe w obróbce niezbędnej podczas montażu (elementy łatwo wiercić, ciąć, szlifować),
 • są odporne na pożar sadzy,
 • akumulują ciepło, czyli wolno stygną,
 • nie odkształcają się i nie korodują,
 • są odporne na działanie wysokiej temperatury oraz na wahania temperatury,
 • mają gwarancję dłuższą niż stalowe – średnio 30 lat.

 

Olimpia Wolf

Pobierz artykuł w PDF Komin ceramiczny czy stalowy?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".