Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
(fot. Awbud)
Kostką brukową coraz częściej utwardza się ścieżki, alejki i podjazdy wokół domu. Zimą łatwo z niej odgarnąć śnieg, latem pomaga utrzymać porządek w domu, bo mniej błota wnosi się do mieszkania. Po deszczu na nawierzchni z kostki nie będą stały kałuże – jeśli jest właściwie ułożona, woda odpłynie na trawnik lub do wpustu podwórzowego.

 

Z utwardzaniem nawierzchni nie należy przesadzać. Jeśli kostki – zwłaszcza betonowej – będzie za dużo, teren wokół domu zacznie przypominać parking. Układ elementów należy starannie dopasować nie tylko do aranżacji ogrodu, ale przede wszystkim do charakteru domu – kolorystyki elewacji, okien i bramy. W tej sprawie warto zwrócić się do specjalisty.

Projekt nawierzchni

Zanim kupi się kostkę, warto zamówić projekt nawierzchni, najlepiej u architekta krajobrazu. Ułatwi to wybór wśród bogactwa kształtów, kolorów, faktur i wielkości kostek. W takim projekcie powinien być wyrysowany przebieg ścieżek oraz kształt i wielkość podjazdu. Projekt powinien zawierać także informacje o rodzaju i kolorystyce materiałów.

 

Na tej podstawie firma dokładnie obliczy, ile kostki trzeba będzie kupić – z uwzględnieniem materiału, który będzie wymagał przycinania. W projekcie można zamówić nie tylko rozplanowanie podjazdów i ścieżek, ale także – jeśli to potrzebne – instalacji odwadniania terenu i jego oświetlenia. Ewentualnie zaplanowanie zieleni i instalacji jej nawadniania.

 

Przed spotkaniem z architektem można zrobić przymiarkę, czyli najpierw na planie działki samodzielnie narysować kształt podjazdu i przebieg ścieżek, uwzględniając układ domu, elementy małej architektury oraz roślinność. Można także samodzielnie wyznaczyć już na działce przebieg traktów palikami powiązanymi sznurkiem. Przejść się i sprawdzić, czy taki układ nam pasuje i czy jest wygodny. Jeśli ogród jest użytkowany, najlepiej zaprojektować ścieżki w miejscach już wydeptanych.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".