Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kuchnie

Dla wielu rodzin kuchnia jest sercem domu. Jeśli została prawidłowo umiejscowiona „na mapie” budynku, ergonomicznie zaprojektowana i nowocześnie wyposażona pod względem technicznym, chętniej się ją użytkuje i w niej przebywa. Jednocześnie, jak przyznali nasi rozmówcy, zaprojektowanie kuchni nie jest łatwe, z uwagi na ogrom rozmaitych szczegółów, jakie należy uwzględnić. Tym bardziej warto poznać ich praktyczne doświadczenia i opinie.


Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia konkretnych potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej – wielu szczegółów technologicznych, technicznych, ergonomicznych, stylistycznych. Pierwszym prawidłowym krokiem na drodze do utworzenia komfortowej kuchni jest określenie jej względem położenia stron świata oraz w układzie wnętrz. Należy się tym zająć we wczesnym stadium projektowania domu. Kolejny krok obejmuje ustalenie jej rozmiaru oraz wytyczenie wygodnych połączeń z innymi pomieszczeniami: garażem, głównym wejściem, spiżarnią i z pomieszczeniami dziennymi. Następnie trzeba określić rodzaj i ilość urządzeń oraz ich miejsce w zabudowie kuchni, ponieważ wiąże się to z koniecznością doprowadzenia w wyznaczone miejsca niezbędnych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacyjnej. Wynika z tego, że jeśli chcemy „skroić” kuchnię idealnie pod własne potrzeby i wymagania, tylko prace aranżacyjne, tj. wybór stylu mebli i urządzeń, kolorystyki wnętrza, ustalenie wysokości szafek i blatów, można przeprowadzić dopiero podczas wykańczania (lub remontu) domu.

WIELKOŚĆ, POŁOŻENIE I KOMUNIKACJA

Zbyt duża kuchnia spowoduje, że jej użytkownicy będą zmuszeni codziennie pokonywać spore odległości, a zabudowa może okazać się droga. Zbyt mała natomiast zwykle oznacza brak przestrzeni roboczej, dodatkowych szafek, miejsca na posiłki. Według projektantów wnętrz, optymalna wielkość kuchni to 15–20 m2.

 

Położenie kuchni ma znaczenie dla jej funkcjonalności. Wielu właścicieli koniecznie chce mieć kuchnię z widokiem na wjazd. Czują się bezpiecznie, kontrolując podczas sporządzania posiłków to, co dzieje się przed budynkiem. Rodziny z małymi dziećmi, posiadające ogród za domem, umieszczają kuchnię tak, aby obserwować bawiące się tam maluchy. W kuchni zwróconej na południe lub zachód może być za gorąco nawet osobom unikającym częstego gotowania. Dlatego najlepszym miejscem na usytuowanie kuchni jest północna i wschodnia część domu. Domownicy będą mieć w niej optymalne warunki – rozproszone światło i komfortową temperaturę.

 

Należy koniecznie zapewnić możliwość wygodnego wnoszenia do kuchni zakupów. Powinna mieć krótki ciąg komunikacyjny z garażem i z głównym wejściem do budynku oraz ze spiżarnią.

Lilianna Jampolska
fot. Franke

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".