Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Usprawnienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej polega najczęściej na wymianie orurowania i przyborów sanitarnych. Prace te wymagają przynajmniej częściowego rozkuwania ścian, dlatego przeprowadza się je podczas gruntownego remontu domu, jego modernizacji lub przebudowy. W przypadku drobniejszych napraw, likwidujących przecieki czy miejscowe niedrożności rur, zakres robót jest mniejszy.


Gdy remont obejmuje wymianę rur lub rozbudowę instalacji, konieczny jest demontaż jej fragmentów i wykonanie dodatkowych podłączeń – odnóg dla nowych odcinków rur, zarówno na przewodzie wodnym, jak, i na kanalizacyjnym. Sposób postępowania zależy od rodzaju orurowania – trudno wykonać wcinkę w rury stalowe i żeliwne, a bez większych problemów można to zrobić, gdy rury są plastikowe lub miedziane.

Wcięcia w instalację wodociągową

Rury miedziane lub z tworzyw. Wcięcie w instalację z takich materiałów nie jest skomplikowane. Można to zrobić w dowolnym miejscu, usuwając fragment istniejącej instalacji i wstawiając trójnik bądź nową rurę, połączoną złączkami dostosowanymi do rodzaju materiału.

 

Rury stalowe. Wcięcie w taką instalację wiąże się z dostępem do przynajmniej dwóch złączy gwintowych – na końcach modernizowanego odcinka. Nie można bowiem naciąć gwintu na osadzonej rurze. Najpierw trzeba ją usunąć, przecinając (szlifierką kątową, piłką do metalu) i wykręcając z obu złączy gwintowanych.

 

Oczywiście, wymaga to odsłonięcia rury na całej długości i zapewnienia dostępu umożliwiającego operowanie narzędziami. Przecięcie rury nie będzie konieczne, jeśli na tym odcinku zamontowany jest śrubunek, który po rozkręceniu pozwoli na rozłączenie i wykręcenie obu części orurowania. Wstawienie nowej stalowej rury z trójnikiem do rozbudowania instalacji wymaga zamontowania śrubunku, łączącego dwa odcinki nagwintowanych rur. Przed ich wkręceniem w starą instalację trzeba dokładnie oczyścić gwint złączek, a do uszczelnienia użyć pakuł, pokrytych pastą do połączeń hydraulicznych.

 

Wymieniany odcinek można również wykonać z innego rodzaju rur (polipropylenowych PP, warstwowych PEX, miedzianych), wykorzystując do połączenia odpowiednie złączki zaciskowe lub zgrzewane, zakończone gwintem o dobranej średnicy.

Cezary Jankowski
fot. Pipelife

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".