Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja tarasu na gruncie

Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na nie zmiennych warunków pogodowych, konstrukcje takie nawet po kilku latach użytkowania mogą wymagać naprawy. Remont to dobra okazja do rozbudowy tarasu, jego zadaszenia, a nawet całkowitego zabudowania i utworzenia ogrodu zimowego.

 

Co jak naprawiać?

Tarasy na gruncie poddawane są działaniu zmiennej temperatury (amplituda sięga kilkudziesięciu stopni), opadów i narażone są na przenikanie wilgoci z gruntu oraz napieranie zamarzającej ziemi. To wszystko może skutkować zarówno uszkodzeniem ich nawierzchni, jak i konstrukcji.

Taras ziemny

Ten typ tarasu na gruncie ma postać nasypu z kruszywa i piasku, otoczonego skarpą lub obramowaniem. Jego powierzchnię wykańcza się zwykle brukiem, płytami nawierzchniowymi albo kruszywem (warstwa wykończeniowa jest przepuszczalna dla wody opadowej). W przypadku tarasów ziemnych, dochodzi niekiedy do pofalowania nawierzchni, co jest wynikiem nierównomiernego osiadania podłoża lub rozjeżdżania się obramowania (na skutek niedostatecznego umocnienia brzegów lub rozmycia skarp).

 

Naprawa takiego uszkodzenia wymaga zdjęcia warstwy wykończeniowej i ponownego ułożenia jej na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli pod kostką albo płytami zastosowano podsypkę ze zwykłej ziemi, konieczne jest usunięcie przynajmniej 10 cm warstwy podkładu i zastąpienie go piaskiem stabilizowanym cementem (zagęszczanym następnie wibratorem powierzchniowym).

Cezary Jankowski
fot. Bona

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".