Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny stalowe czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA
Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?


REDAKCJA
Najogólniej system odwodnienia dachu składa się z rynien, rur spustowych oraz akcesoriów do ich mocowania. Do dachu dwu- oraz czterospadowego najprościej jest dobrać rynny i rury spustowe. Trudniej, gdy dach jest wielopołaciowy lub płaski z przewidzianym odwodnieniem wewnętrznym. Orynnowanie może być wykonane z miedzi, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego, stali albo tworzywa sztucznego. W tym artykule będzie mowa tylko o dwóch najpopularniejszych systemach w Polsce, stalowym i z PVC.

 

Jaki system wybrać, aby w trakcie użytkowania domu nie myśleć o rynnach, gdy nadejdą deszcze? Każdy system ma swoje zalety i wady, które inwestor powinien znać, zanim podejmie ostateczną decyzję.

Kolorystyka

Cały system orynnowania z tworzywa sztucznego jest barwiony w masie, czyli barwnik nanoszony jest nie tylko na wierzch materiału, ale dodaje się go do całej masy, z której produkowane są rynny. Dzięki temu w całym swoim przekroju mają one taki sam kolor i nie widać na nich zarysowań. Odmiennie wygląda budowa orynnowania stalowego. Składa się ono z warstw, których bazą jest ocynkowana blacha stalowa, pokryta zewnętrzną powłoką ochronną. Uszkodzenie tej powłoki, a zwłaszcza znajdującej się pod nią warstwy cynku rozpoczyna proces korozji stali. Szeroka gama oferowanych kolorów wyrobów, daje ogromne możliwości aranżacji.

 

Produkowane są również rynny z tworzywa sztucznego metalizowane, które wizualnie są bardzo trudne do odróżnienia. Zaletą ich jest to, że imitując różne metale, są od nich lżejsze i tańsze.

 

Należy pamiętać, że projektując, a potem budując dom, kreuje się przestrzeń na wiele lat. Z tego względu szczególnie istotnym czynnikiem staje się estetyka całego obiektu.

Karolina Banaszak
fot. Karolina Banaszak

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".