Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym

Aby system rynnowy działał sprawnie, a zbierana przezeń woda trafiała w przewidziane miejsce, potrzebne są zazwyczaj dodatkowe akcesoria i instalacje. Warto rozważyć ich montaż i odpowiednio wcześnie je zaplanować – niektóre z rozwiązań wymagają bowiem uwzględnienia w projekcie domu.

Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym
Sople zwisające z dachu są niebezpieczne zarówno dla znajdujących się w pobliżu ludzi, jak i dla orynnowania. Lód i zanieczyszczenia zalegające w rynnach znacznie je obciążają i mogą doprowadzić do ich wygięcia, a nawet oberwania. Niedrożne korytka to też ryzyko, że podczas deszczu woda zacznie się przelewać. To z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji i zawilgocenie muru (w wyniku czego łatwo przemarznie i ulegnie zagrzybieniu). Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się powyższych problemów, wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie w rynnach siatek ochronnych i kabli grzejnych, oraz na montaż barier przeciwśniegowych na dachu.

 

Planując orynnowanie zastanówmy się także, gdzie najlepiej będzie odprowadzać deszczówkę (woda wydobywająca się z rur spustowych nie może oczywiście zalegać przy budynku – doprowadziłoby to do zawilgocenia ścian i fundamentów). Rozwiązań jest kilka. A może warto ją jakoś zagospodarować?

Czy istnieją ograniczenia montażu systemu przeciwoblodzeniowego?

Za pomocą specjalnych przewodów można ogrzewać zarówno rynny metalowe, jak i z PVC, ponieważ temperatura elementów grzejnych instalacji przeciwoblodzeniowej nie jest zbyt wysoka. System powinniśmy jednak zaplanować jak najwcześniej, bo chociaż wyposażenie w instalację użytkowanych już rynien nie stanowi większego problemu, kłopotem może okazać się doprowadzenie doń zasilania. Najprościej jest wtedy, gdy główna rozdzielnica instalacji elektrycznej znajduje się przy wejściu do domu – wystarczy przebić się przez ścianę, by doprowadzić przewód zasilający. Ważne też, aby system podłączony był do odrębnego obwodu, z własnymi zabezpieczeniami.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Rheinzink

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".