Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym

Aby system rynnowy działał sprawnie, a zbierana przezeń woda trafiała w przewidziane miejsce, potrzebne są zazwyczaj dodatkowe akcesoria i instalacje. Warto rozważyć ich montaż i odpowiednio wcześnie je zaplanować – niektóre z rozwiązań wymagają bowiem uwzględnienia w projekcie domu.

Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym
Sople zwisające z dachu są niebezpieczne zarówno dla znajdujących się w pobliżu ludzi, jak i dla orynnowania. Lód i zanieczyszczenia zalegające w rynnach znacznie je obciążają i mogą doprowadzić do ich wygięcia, a nawet oberwania. Niedrożne korytka to też ryzyko, że podczas deszczu woda zacznie się przelewać. To z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji i zawilgocenie muru (w wyniku czego łatwo przemarznie i ulegnie zagrzybieniu). Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się powyższych problemów, wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie w rynnach siatek ochronnych i kabli grzejnych, oraz na montaż barier przeciwśniegowych na dachu.

 

Planując orynnowanie zastanówmy się także, gdzie najlepiej będzie odprowadzać deszczówkę (woda wydobywająca się z rur spustowych nie może oczywiście zalegać przy budynku – doprowadziłoby to do zawilgocenia ścian i fundamentów). Rozwiązań jest kilka. A może warto ją jakoś zagospodarować?

Czy istnieją ograniczenia montażu systemu przeciwoblodzeniowego?

Za pomocą specjalnych przewodów można ogrzewać zarówno rynny metalowe, jak i z PVC, ponieważ temperatura elementów grzejnych instalacji przeciwoblodzeniowej nie jest zbyt wysoka. System powinniśmy jednak zaplanować jak najwcześniej, bo chociaż wyposażenie w instalację użytkowanych już rynien nie stanowi większego problemu, kłopotem może okazać się doprowadzenie doń zasilania. Najprościej jest wtedy, gdy główna rozdzielnica instalacji elektrycznej znajduje się przy wejściu do domu – wystarczy przebić się przez ścianę, by doprowadzić przewód zasilający. Ważne też, aby system podłączony był do odrębnego obwodu, z własnymi zabezpieczeniami.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Rheinzink

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze