Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na... ogrodzenie

Naturalnym elementem wyznaczającym granice działki, ale też zapewniającym intymność i chroniącym przed niepożądanymi gośćmi jest ogrodzenie. Powinno ono nie tylko komponować się z charakterem posesji, ale także być solidne i estetyczne. Przedstawiamy pięć pomysłów na ogrodzenie, z których każde utrzymane jest w innym stylu.

Ogrodzenie
Podczas budowy domu zwykle zaczyna się od postawienia prowizorycznego ogrodzenia wokół placu budowy, co ma zniechęcić ciekawskich i utrudnić zadanie potencjalnym złodziejom. Ogrodzenie tymczasowe wykonuje się najczęściej z siatki, mocowanej do wkopanych w ziemię co 2,5–3 m betonowych lub metalowych słupków. Zabierając się do pracy warto pomyśleć też o szerokiej (powyżej 4 m), dwuskrzydłowej bramie, przez którą na posesję będą wjeżdżały ciężkie samochody z materiałami budowlanymi. Po zakończeniu robót takie prowizoryczne ogrodzenie łatwo można zdemontować, zastępując je solidnym, otaczającym całą posesję płotem, który będzie służył nam latami.

 

Docelowy parkan może być wykonany z różnych materiałów. Obecnie bardzo popularne są ogrodzenia z metalu, ogrodzenia drewniane w desek, bali, sztachet lub lameli, a także płoty z taniego i praktycznego PVC czy gabionów – metalowych koszy, wypełnianych otoczakami lub kruszywem kamiennym. Osobną grupę stanowią ogrodzenia murowane, które mogą być wykonane z cegły, kamienia czy prefabrykowanych, betonowych bloczków. Wielu inwestorów decyduje się też na różnego rodzaju rozwiązania mieszane, np. łączenie kamienia z drewnem lub cegieł z metalowymi panelami.

1. Uniwersalne drewno

Ogrodzenia z drewna, przeważnie z sosny, świerku bądź olchy, ewentualnie z coraz modniejszych kompozytów, pasują w zasadzie do każdego otoczenia. Szczególnie dobrze komponują się z domami o dworkowym charakterze oraz budynkami mającymi w elewacji drewniane elementy. Drewno dobrze współgra także z zielenią ogrodu. Płoty z drewna mogą mieć różną formę i być wykonane z elementów o różnym kształcie.

fot. otwierająca: Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze