Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont konstrukcji dachu

Naprawa konstrukcji lub poszczególnych warstw dachu to poważne przedsięwzięcie. Wymaga fachowej wiedzy, sporych nakładów pracy i często wiąże się z dużymi wydatkami. Ale prawidłowo przeprowadzony remont będzie gwarancją, że dach dobrze posłuży nam przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Remont konstrukcji dachu
Więźba dachowa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Stanowi podporę dla pozostałych warstw, które izolują wnętrze i chronią budynek przed warunkami atmosferycznymi. Ze względu na rolę, jaką pełni cały dach, nie można więc bagatelizować żadnych niepokojących oznak – śladów korozji biologicznej na konstrukcji, ugięć krokwi czy przecieków. Im szybciej przystąpimy do prac remontowych, tym bardziej zminimalizujemy szkody.

 

Zakres prac modernizacyjnych może być bardzo szeroki – od drobnych napraw, aż po konieczność wymiany całej więźby dachowej. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń.

Zmiany w więźbie dachowej

W większości domów jednorodzinnych więźba dachowa wykonana jest z drewna. Materiał ten jest podatny na uszkodzenie przez grzyby i owady, a niszczeniu najbardziej sprzyja utrzymująca się długo wilgotność. Jeżeli na konstrukcji dachu zauważymy kolonie grzybów lub ślady żerowania owadów, powinniśmy się zwrócić do mykologa budownictwa (specjalisty od grzybów domowych), aby ustalić niezbędny zakres prac naprawczych. Ekspert może zalecić zaaplikowanie odpowiednich środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C – w takiej temperaturze giną larwy owadów. Innym sposobem jest ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet wymiana całej więźby dachowej.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Makita

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".