Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród z toskańskim klimatem

W ogrodzie Roberta widać jego upodobanie do pejzażu Toskanii i Prowansji. Szpaler kolumnowych jałowców imituje toskańskie aleje ze strzelistych cyprysów, a łany fioletowej lawendy od razu przywodzą na myśl jej prowansalskie uprawy.

Ogród z toskańskim klimatem
Najwspanialsze urlopy Robert spędził z żoną w Toskanii. Tamtejsze krajobrazy i przydomowe ogrody para bezapelacyjnie uznaje za najpiękniejsze, zachwycając się zwłaszcza alejami strzelistych cyprysów. Podobają się jej również prowansalskie pejzaże, ze względu na niepowtarzalne kolory pól lawendowych i nastrój. Żeby zatrzymać w pamięci na dłużej wspomnienia z podróży, Robert postanowił stworzyć przy nowo wybudowanym domu przestrzeń, nawiązującą pewnymi elementami do tamtych plenerów.

 

Oczywiście, wziął poprawkę na to, że w polskim klimacie trudno jest całkowicie odzwierciedlić toskańską czy prowansalską scenerię, ale słusznie liczył, że dobry architekt krajobrazu znajdzie sposoby do wykreowania podobnej. Oczekiwany toskańsko-prowansalski nastrój odczuł przy swoim domu szybko, już w drugim roku po założeniu ogrodu, kiedy taras i ścieżki oblało morze niebieskiej i fioletowej lawendy, kocimiętki i szałwii.

Perfekcyjnie wykończona architektura ogrodowa

Stylistyczne smaczki to elementy małej architektury – nawierzchnie utwardzone, murki oporowe, tarasy, pergola pod winorośl i altana w głębi terenu. Robert projektował je, wspólnie z architektką krajobrazu, z aptekarską precyzją. Kładł nacisk na ich fachowe wykonanie i wykończenie, wiedząc, że będą w przyszłości dyskretnie podkreślać obrany styl ogrodu. Liczyły się dla niego szczegóły estetyczne i funkcjonalne, na które poświęcał i czas, i środki finansowe.

 

Murki oporowe, okryte takim samym kamieniem elewacyjnym jak ściany domu, powstały w celu zróżnicowania powierzchni na zupełnie płaskiej działce. Murek, ciągnący się wzdłuż podmurówki domu (w sąsiedztwie tarasu), uformowano w podłużną donicę. Wymurowano go z bloczków betonowych, do wysokości posadzki w salonie. Wnętrze donicy zaizolowano płynną smołą, wyłożono folią kubełkową i wypełniono urodzajną ziemią. Projektantka umieściła w niej wytrzymałe rośliny – sprawiając, że niemal wkraczają do salonu (są doskonale widoczne przez duże narożne przeszklenia przy tarasie). Inny murek oporowy i podniesiona rabata maskują natomiast nieestetyczne elementy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".