Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i parapety

Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy większość inwestorów pochyla się nad tematem. Dobranie parapetów też nie jest łatwe, choć w ich przypadku decydują głównie względy estetyczne.

Okna i parapety

Pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy to to, z jakiego materiału mają być okna, a w zasadzie profile, z których będą wykonane. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną, wybór nie jest więc prosty. Najtańsze są okna z PVC, droższe – drewniane, a najdroższe – aluminiowo-drewniane i aluminiowe. Dobór parapetów jest łatwiejszy, te zewnętrzne w większości są metalowe lub z kształtek ceramicznych, wewnętrzne natomiast drewniane, z PVC lub z kamienia.

 

Standardowo w oknach montuje się okucia umożliwiające otwieranie i uchylanie skrzydeł. W oknach tarasowych warto dopłacić za hamulec, służący do zablokowania otwartego skrzydła. Szerokie przeszklenia tarasowe obecnie najczęściej wyposaża się w okucia, które pozwalają na przesuwanie (albo unoszenie i przesuwanie) skrzydeł. W kuchni w oknie nad zlewem można również zdecydować się na okna przesuwne, umożliwiające otwarcie skrzydła bez konieczności składania baterii. Warto też dopłacić za klamkę z kluczykiem, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, a także osłony przeciwsłoneczne i moskitiery. Kompleksowe zamówienie będzie na pewno tańsze, niż dokupowanie tych akcesoriów oddzielnie.

PVC KONTRA DREWNO I ALUMINIUM

Profile z PVC zbudowane są z kilku komór, wbrew powszechnej opinii sama ich liczba nie wpływa na ciepłochronność okna. Znaczenia ma szerokość profili. Wielu producentów okien wytwarza je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne. Dlatego część producentów wyposaża okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Joanna Dąbrowska
FOT. SCHÜCO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".