Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Zaprojektowanie wygodnych, bezpiecznych i estetycznych schodów uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Wykończenie natomiast wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Jakie schody zbudowali w swoich domach nasi rozmówcy i jak je oceniają w codziennym użytkowaniu? Opinie zamieszczamy poniżej.


We wszystkich domach – małych, średnich, a nawet dużych – regułą jest ograniczanie przestrzeni komunikacyjnych. Schody również się do nich zalicza, więc dobrze, jeśli i one nie zajmują zbyt dużo miejsca. Nie bez powodu najczęściej lokalizuje się je w centralnym miejscu budynku. Przy takim układzie łatwo można skrócić do niezbędnego minimum inne trakty komunikacyjne na kondygnacjach. Położenie klatki schodowej wpływa na wielkość holu albo salonu (w tych miejscach najczęściej się ją umieszcza).

 

Planując schody i balustradę, trzeba pogodzić kilka ważnych parametrów – m.in. uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, względy bezpieczeństwa, użytkowe i estetyczne, możliwości seniorów i dzieci, no i oczywiście koszty wykonania konstrukcji schodów i jej wykończenia.

RODZAJE SCHODÓW

Kształt schodów i balustrady jest szczególnie ważny, ponieważ przesądza o bezpieczeństwie i komforcie użytkowym podczas codziennego poruszania się schodami w górę i w dół oraz przenoszenia przedmiotów o dużych gabarytach i ciężarze. Zbyt strome lub wąskie biegi na pewno nie będą dla domowników bezpieczne, ani funkcjonalne.

 

Jednobiegowe schody zajmują mało miejsca, są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie przedmioty. Jednak z powodu pokonywania dużej ilości stopni bez odpoczynku, bywają męczące nie tylko dla dzieci i seniorów.

Lilianna Jampolska
fot. Quercopinus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".