Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sposoby na nowe ogrodzenie

Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga remontu. Zazwyczaj wystarcza odnowienie i zabezpieczenie jego powierzchni. Nieraz konieczna jest wymiana jakiegoś elementu. Jeśli natomiast płot ma poważne usterki, korzystniejsze może okazać się jego wybudowanie od podstaw.

Sposoby na nowe ogrodzenie

Ogrodzenie powinno być solidne i estetyczne. Niestety, narażone na wpływ czynników pogodowych, nawet po kilku latach od wybudowania może wymagać remontu – szczególnie, gdy brakuje systematycznej konserwacji. Odpowiednia impregnacja powierzchni ogranicza bowiem wchłanianie wody, a zatem zwiększa trwałość ogrodzenia, zmniejsza podatność na zabrudzenie i podnosi walory estetyczne.

W JAKI SPOSÓB ODNOWIĆ PRZĘSŁA DREWNIANE?

Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane – ze sztachet, żerdzi czy delikatniejszych paneli. Niezabezpieczony materiał szybko ulega korozji biologicznej. Łatwo niszczeje pod wpływem wilgoci. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. Ogrodzenia takie wymagają zatem sporo pielęgnacji. Można kupić zaimpregnowane przęsła czy panele, ale nawet te trzeba po 3–5 latach odnowić.

 

Renowację powierzchni drewna rozpoczyna się od usunięcia odchodzącej farby i zmurszałych fragmentów. Jeśli są niewielkie – papierem ściernym i twardą szczotką – większe natomiast szlifierką. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą, duże – fragmentami drewna. Potem całość powinno się przeszlifować, oczyścić z pyłu, w razie konieczności odtłuścić, po czym za-impregnować i pokryć lakierem bądź farbą. W trakcie malowania (a także jakiś czas po jego zakończeniu), drewno nie może być narażone na wilgoć – należy więc poczekać na ładną pogodę.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".