Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pomysły na nowe ogrodzenie

Gdy zauważymy pierwsze oznaki niszczenia bramy wjazdowej lub ogrodzenia, nie zwlekajmy z remontem. Jeśli w porę przystąpimy do renowacji powierzchni czy naprawy uszkodzeń, unikniemy konieczności wymiany przęseł albo podmurówki.

Pomysły na nowe ogrodzenie

Z czasem cokoły i murowane słupki ogrodzeń zaczynają się kruszyć, a płytki odspajać. Na metalowych przęsłach pojawiają się ogniska korozji. Natomiast elementy drewniane szarzeją, murszeją, zachodzą nalotem. To wszystko z powodu negatywnego wpływu czynników pogodowych, nieodpowiedniej konserwacji albo błędów budowlanych. Zakres prac remontowych może być różny. Ponadto każdy materiał wymaga nieco innego potraktowania.

KONSERWACJA PRZĘSEŁ METALOWYCH

Metalowe przęsła i słupki są trwałe i rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom, jednak ich powierzchnię trzeba odnawiać oraz zabezpieczać. Przęsła (produkowane z prętów, rur czy kształtowników), a także słupki (z rur średnicy 42 czy 60 mm lub z kształtek o prostokątnym przekroju) na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Powłoka zabezpiecza przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Niestety, w trakcie eksploatacji zaczyna się łuszczyć – niekiedy już po kilku latach od montażu ogrodzenia konieczna jest jej renowacja. Korozja często pojawia się w miejscach uszkodzeń warstwy ochronnej, jak również w punktach łączeń, spawów.

Rdzewiejące ogrodzenie należy dokładnie oczyścić z korozji i łuszczących się powłok (np. z farby) przy użyciu szczotki drucianej (zwykłej lub montowanej do wiertarki) bądź szlifierki i papieru ściernego. Następnie oczyścić z pyłu i odtłuścić metal rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu zastosować preparat podkładowy i farbę do metalu w wybranym odcieniu.

Innym rozwiązaniem jest użycie odrdzewiacza w płynie (po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym), ewentualnie zastosowanie od razu farby neutralizującej resztki rdzy. W takim wypadku tylko z grubsza oczyszcza się metal z luźnych, łatwo odspajających się cząstek.

Małgorzata Kolmus
fot. Altax

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".