Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne i ogniwa PV

Energia słoneczna jest darmowa i powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pozyskuje ją za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Ich założenie wcale nie jest trudne również w istniejącym domu.

Kolektory słoneczne i ogniwa PV

Dlaczego warto wykorzystywać energię słoneczną? Poza względami ekonomicznymi, czyli mniejszymi rachunkami za ciepło albo energię elektryczną. Atutem jest czystość (brak zanieczyszczenia środowiska), a także wygoda w przypadku właścicieli domów z kotłami na paliwa stałe. Ci ostatni dzięki kolektorom słonecznym mogą zrezygnować z palenia w kotle poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).

DLACZEGO KOLEKTORY?

Najpopularniejsze w naszym kraju przeznaczenie kolektorów słonecznych to przygotowywanie c.w.u. Dużo rzadziej wykorzystuje się je do dogrzewania budynku lub ogrzewania basenu. Oba te zastosowania są w naszym kraju raczej egzotyką. Pierwsze wymaga kilkakrotnie większej powierzchni kolektorów, z czym wiążą się niemałe koszty inwestycyjne, a pozwala ogrzać budynek jedynie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Drugie zastosowanie (basen), jest wprawdzie technicznie uzasadnione, tyle że przydomowy basen to u nas rzadkość.

Kolektory do podgrzewania c.w.u. instaluje się zaś z dwóch całkowicie odmiennych powodów. Pierwszy to chęć obniżenia rachunków. Szczególnie uzasadniony, gdy korzystamy z drogiego nośnika energii – prądu, gazu płynnego z dzierżawionego zbiornika lub oleju opałowego. Kolektory w typowej konfiguracji pozwalają obniżyć roczne koszty przygotowywania c.w.u. o około 60%. Zainteresowanie nimi jest więc oczywiste.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".