Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Wentylacja

Wentylacja to jedna z najbardziej niedocenianych domowych instalacji. Przy okazji remontu w ogóle mało kto o niej pamięta. To błąd. Bo od dobrego działania wentylacji zależy zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku.

Wentylacja ma zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniach – zużyte powinno zostać usunięte, a na jego miejsce trzeba doprowadzić z zewnątrz powietrze świeże. Dlaczego jest to takie ważne? Bo w powietrzu, które mamy w domu, gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia, np. wydychany przez ludzi dwutlenek węgla, kurz, roztocza, zarodniki pleśni. Także szkodliwe związki chemiczne z niektórych mebli czy wykładzin, zaś w domach palaczy dym papierosowy. A im zanieczyszczeń więcej, tym gorzej dla mieszkańców.

Więcej szkodliwych substancji to jedno, ale brak wymiany powietrza skutkuje również wzrostem jego wilgotności – bo ludzie oddychają, pocą się, kąpią, gotują, piorą... Wilgotność powyżej 65% i temperatura 20–30°C to idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych. Ich zarodniki mogą powodować problemy z oddychaniem, senność, bóle głowy, nudności, astmę, dolegliwości płucne, nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Grzyby szkodzą nie tylko ludziom – niszcząco wpływają także na sam budynek. Rozwijają się na tynkach, tapetach, drewnie… Zaatakowane przez grzyby pleśniowe drewno staje się miękkie i gąbczaste, a po wyschnięciu się rozpada. Wyobraźmy sobie, co może się stać, gdy pleśń zaatakuje zawilgoconą, drewnianą konstrukcję dachu…

Ile powietrza potrzeba w domu?

Przyjmuje się, że dla każdej osoby przebywającej w pomieszczeniu, w ciągu godziny należy doprowadzić przynajmniej 20 m3 powietrza. Przepisy precyzyjnie określają jego ilość, którą należy usunąć z tzw. pomieszczeń brudnych (kuchni, łazienki, toalety). I tak:

  • z łazienki minimum 50 m3/h;
  • z wydzielonego WC 30 m3/h;
  • z kuchni z kuchenką elektryczną 50 m3/h (kuchnia bez okna lub mieszkanie dla więcej niż 3 osób), z kuchenką gazową 70 m3/h;
  • z pomocniczego pomieszczenia bez okna (spiżarnia, garderoba) 15 m3/h;
  • z pokoju oddzielonego od wymienionych wcześniej pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi lub znajdującego się na wyższej kondygnacji 30 m3/h.

W myśl prawa, wentylacja ma zapewniać doprowadzanie powietrza do pokoi i kuchni z oknem (choć akurat ten przypadek jest dyskusyjny) oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym. Wentylacja ma też zapewnić bezpieczne użytkowanie palenisk na paliwa stałe, kominków i urządzeń gazowych – kotła, podgrzewacza, kuchenki. Dla nich obowiązują dodatkowe wymagania.

Janusz Werner
fot. Fotolia

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!