Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Płytki podłogowe

Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystościChoć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony. Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają,...
Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia
Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystości

Choć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony.

 

Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają, że można dobrać je do każdego wnętrza. Nie bez znaczenia są też ich właściwości techniczne. Barwa, wzór i kompozycja materiałów wpływają na wygląd całego pomieszczenia – dobrze zaprojektowana posadzka jest dobrym tłem dla jego wyposażenia.

Nie zawsze dobrze wygląda

Planując posadzki powinniśmy zadbać o zestawienie odpowiednich materiałów, w zależności od przeznaczenia poszczególnych wnętrz. Pomieszczenia intensywnie eksploatowane i narażone na działanie wilgoci wymagają znacznie trwalszych materiałów.

 

Różnorodne zestawienie płytek na podłodze, umiejętne łączenie faktur i kolorów uwypukla ich właściwości. Szorstka powierzchnia podkreśla szklistość i gładkość sąsiadujących z nią elementów.

 

Również poprzez wybór materiału i kompozycji możemy modyfikować wizualną stronę wnętrza. Jasne podłogi dodają wnętrzom lekkości i przestronności, natomiast ciemne, o nasyconej barwie wprowadzają wrażenie przytulności. Skomplikowane kompozycje optycznie zmniejszają pomieszczenie. W tafli polerowanego, błyszczącego gresu lub kamienia uzyskujemy odbicia elementów wnętrza oraz oświetlenia. Matowe powierzchnie pochłaniają światło, dając wrażenie zmniejszenia pomieszczenia.

 

Przydatną zasadą podczas projektowania wzoru posadzki jest umiar w środkach zdobniczych, szczególnie w małych przechodnich wnętrzach, gdzie dobrze sprawdzają się nieskomplikowane układy. Równie istotne jest dopasowanie formatu i wielkości płytek gresowych do skali pomieszczenia. W pomieszczeniach dużych i przestronnych można planować z rozmachem, ponieważ łączenie różnorodnych materiałów i wzorów może dać zaskakujące efekty.

 

Warto pamiętać, że linia oddzielająca poszczególne rodzaje materiałów podłogowych często wyznacza również funkcjonalny podział domu. Ważne jest, aby połączenie materiałów z różnych pomieszczeń było jak najmniej zauważalne, a na pewno by nie utrudniało komunikacji. Dlatego najlepiej łączyć materiały o podobnej grubości. Jeżeli jednak występuje różnica poziomów, należy ją zniwelować dodatkową warstwą wylewki.

Terakota kontra gres

Terakota i gres oferowane są w olbrzymim wyborze wzorów i kolorów. Mogą mieć różne faktury (gładkie, chropowate) i różnie wykończone brzegi – nierówne, „ręcznie robione” (do układania na szeroką spoinę) albo cięte (do układania prawie bez spoin). Wielkość płytek podstawowych najczęściej wynosi od 10×10 do 60×60 cm, natomiast ozdobnych – tzw. dekorów – jest bardzo zróżnicowana, zależnie od fantazji producenta.

 

Terakotę i gres robi się z gliny zmieszanej m.in. z krzemionką i barwnikami. Z mieszaniny tej formuje się płytki, które po wysuszeniu wypalane są w temperaturze 1000-1300°C. W zależności od składu masy oraz techniki produkcji powstają płytki terakoty albo gresu.

Urszula Kalinowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Płytki podłogowe
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".