Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

(Prze)krój podłogi

Każdemu pomieszczeniu nadają specyficzny charakter. I choć na ogół oglądamy tylko ich wierzchnią warstwę, nie należy zapominać o tym, że są złożoną konstrukcją.

(fot. Parkiety Olga)

Podłoga to konstrukcja złożona z kilku warstw wykonanych z różnych materiałów. Pierwszą, niewidoczną, tak zwaną podkładową, układa się bezpośrednio na stropie lub gruncie. Ostatnią – wierzchnią, użytkową zwaną posadzką – najczęściej wykończa się drewnem, płytkami, kamieniem, farbą lub wykładziną.

Warstwa pierwsza – podkładowa

Niewidoczna warstwa podkładowa pełni bardzo ważne zadanie. Przede wszystkie izoluje akustycznie pomieszczenie nad nią i ewentualnie pod nią (jeśli takowe występuje). W piwnicach, łazienkach i kuchniach musi chronić przed wnikaniem wilgoci w podłoże.

Dodatkowo, może pełnić rolę wyrównującą, nośną, a także dociskową dla pozostałych warstw. To z czego będzie wykonana zależy od konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji i planowanego pokrycia podłogowego. Warstwę podkładową wykonuje się w postaci wylewki betonowej anhydrytowej, płyt gipsowo-

-kartonowych, gipsowo-włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeśli podłoże jest dostatecznie równe i nie zamierzamy na nim ułożyć warstwy izolacyjnej wystarczy podkład z cienkiej wylewki wyrównującej.

Podkłady wylewane. Inaczej zwane jastrychem. Układane są na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Ich grubość, jeśli układane są na izolacjach cieplnych i akustycznych, musi wynosić co najmniej 3,5 cm. Natomiast jastrych układany na ogrzewaniu podłogowym powinien być dużo grubszy. Jako spoiwa używa się cementu portlandzkiego, a jako wypełniacza piasku.

Jeśli jastrych wylewany stosujemy na instalacje ogrzewania podłogowego piasek możemy zastąpić żwirkiem lub pospółką. Dodatkowo stosuje się plastyfikatory. Podkład jastrychowy, który ma pokryć instalację ogrzewania podłogowego wykonuje się jako pływający, to znaczy oddzielony taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Duża płynność zaprawy anhydrytowej ułatwia wylanie jej na większych powierzchniach i powoduje wypełnienie przestrzeni między rurami wodnego ogrzewania podłogowego. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia. Nie jest odporny na działanie wody, dlatego nie nadaje się do pomieszczeń mokrych.

Podkłady prefabrykowane. Wykonuje się z płyt wiórowych, gipsowych oraz anhydrytowych, o wymiarach 60x200 cm (czasami 60x240). Warstwa wierzchnia jest przesunięta o ok. 5 cm względem spodniej. Szczególnie popularne są suche jastrychy z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych – dostępne jako zespolone z

warstwą izolacji akustycznej lub termicznej wykonanej ze styropianu. Płyty układa się w dwóch warstwach, z zachowaniem mijankowego układu spoin. Suchy jastrych jest lekki, dlatego można go stosować na drewnianych stropach belkowych. Podkłady te nie są wykonywane na mokro i mogą być używane zaraz po ułożeniu. Konkurują skutecznie z wylewanymi także dlatego, że nie wymagają prowadzenia prac mokrych na miejscu budowy.

Aleksandra Kuśmierczyk 

Pełna wersja artykułu: Przekrój podłogi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".