Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna z PVC

Wybierając okna zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę, a te z PVC są o 20–30% tańsze od drewnianych. Jeśli kupuje się okna do całego domu, trzeba na nie wydać minimum kilkanaście tysięcy złotych, a więc oszczędność może być spora.
(fot. Oknoplast)

Od tego, jakie okna wybierzemy, zależeć będzie jednak nie tylko ów jednorazowy wydatek, ale też mikroklimat domu, jego wygląd od zewnątrz i we wnętrzach, a także wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto dodać, że okna z PVC nie stanowią żadnego zagrożenia dla osób z alergią, ponieważ PVC jest tworzywem zupełnie nieszkodliwym dla zdrowia.

 

Żeby przed zakupem okien porównać różne systemy trzeba oczywiście znać ich liczbę, rozmiary i rodzaje. Do systemów należą nie tylko skrzydła i ościeżnice, ale też profile słupków, ślemiona, szprosy, okucia itp. Do niedawna o cenie decydowała liczba komór w profilu – im większa, tym okno było droższe. Obecnie różnica ta się zaciera, a wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji, w której producenci uwzględniają także rodzaj szyb i kolor oraz cenę samego profilu.

 

O budowie i parametrach okien można się wiele dowiedzieć ze stron internetowych ich producentów. Znalezienie wiarygodnego sprzedawcy nie jest już takie łatwe. Jeśli się wybiera takiego, który ma ugruntowaną pozycję na rynku, można liczyć na to, że sprzedaje produkty dobrej jakości, a w razie reklamacji nasze roszczenia zostaną uwzględnione. Nieźle jest też korzystać z usług firm poleconych przez znajomych.

 

Na rynku polskim jest niewielu producentów profili. Wytwarzane przez nich produkty mają zbliżone parametry, dlatego jakość okna zależy w rzeczywistości od producenta wyrobu finalnego – a takich jest na rynku bardzo dużo.  

 

Konkurencja na rynku okien sprawia, że producenci zwracają coraz większą uwagę na ich wygląd. Najczęściej kupowane są okna z profili:
- softline (o gładszej powierzchni),
- zlicowanych (powierzchnia skrzydła i ościeżnicy tworzy na zewnątrz jedną płaszczyznę),
- półzlicowanych (linia skrzydła i ościeżnicy jest minimalnie przesunięta).

 

Dostępne są również profile niezlicowane, które mają skrzydło wyraźnie przesunięte względem ościeżnicy. Są najmniej estetyczne i dlatego najmniej popularne.

Katarzyna Olędzka 

Pełna wersja artykułu: Okna z PVC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".