Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Posadzka

Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?

Posadzki
(fot. Komfort)
Wybór mamy niemal nieograniczony, bo w sklepach budowlanych pełno jest materiałów na posadzki. Ale choć rozwiązań jest tak wiele, radzimy następujący schemat: do holu i kuchni – łatwo zmywalne płytki, do salonu – parkiet, a w sypialni i pokoju dziecka – miękka wykładzina.

Drewno

Posadzki mogą mieć różne kolory i faktury, a że drewno jest materiałem naturalnie zmiennym, mamy pewność, że nikt nie będzie miał takiej posadzki jak my. Wybieramy drewno, które nam się podoba, ale chcemy też oczywiście, by było dobrej jakości i miało właściwości odpowiednie do przeznaczenia. Jak to ocenić? Trzeba poszukać odpowiedzi na poniższe pytania.

 

Jaki gatunek? Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się niżej wymienione gatunki rodzime. Iglaste:
 • modrzew – najtrwalszy, odporny na grzyby, ale ma ciemne, rzucające się w oczy sęki;
 • jodła – miękka, ma sporo sęków, jest tania;
 • sosna – sprężysta, ale trudna w obróbce;
 • świerk – może mieć dużo sęków, jest miękki, dlatego najlepiej ułożyć go w pomieszczeniu rzadziej użytkowanym, np. w sypialni.
A także liściaste:
 • brzoza – mało odporna na grzyby;
 • buk – twardy, choć nietrudny w obróbce;
 • dąb – twardy i wytrzymały, może mieć kolor czarny;
 • jesion – ma wyrazisty rysunek słojów, a im ma ciemniejszy odcień, tym jest twardszy.
Coraz popularniejsze stają się także różne gatunki egzotyczne, takie jak iroko, kempas, teak, daru daru. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, dlatego zaleca się je na posadzki w łazienkach i kuchniach.

 

W jakiej klasie? Drewno na posadzki powinno być twarde i stabilne, dlatego zanim trafi do sprzedaży, poddawane jest starannej ocenie i klasyfikacji. Porównując usłojenie, barwę i strukturę drewna, kwalifikuje się je do odpowiedniej klasy.

 

Klasa I, czyli selekt – drewno bez sęków i pęknięć. Ma równomierne usłojenie i jednolitą kolorystykę. Nadaje się do dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń. Jest najdroższe.

 

Klasa II, inaczej standard – drewno z niewielkimi sękami o średnicy do 6 mm, o słojach lekko zakrzywionych i widocznych różnicach barwy, dzięki czemu wygląda naturalnie.

 

Klasa III, inaczej natur – drewno z sękami o średnicy od 6 do 15 mm. Barwa i słoje drewna mogą się różnić. Ma liczne wady, a sęki mogą wypadać.

 

Twarde czy miękkie? Tę cechę drewna określa się współczynnikiem Brinella, który wyznacza się przez wciskanie w drewniany element z określoną siłą i przez określony czas metalowej kulki o średnicy 10 mm. Potem mierzy się głębokość powstałego wgłębienia i na tej podstawie oblicza współczynnik: im drewno jest twardsze, tym współczynnik jest wyższy. Aby badania były wiarygodne, przeprowadza się je kilkakrotnie. Najtwardsze są gatunki egzotyczne: merbau, heban, sukupira, jatoba, a najmniej odporna na wgniecenia jest sosna, olcha i brzoza. Po co nam te informacje? Twarde drewno wolniej się zużywa, a więc podłoga z takiego drewna dłużej będzie wyglądała jak nowa.

 

Na ile wilgotne? Zanim kupi się drewno, trzeba poprosić sprzedawcę, by sprawdził jego wilgotność. Najlepiej, by wyniosła od 7 do 11%. Jeśli wybierze się drewno za suche, parkiet może zacząć się paczyć lub odklejać. Jeśli natomiast za mokre – może się odkleić. Ważna jest także wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym planuje się ułożenie posadzki oraz wilgotność podłoża. Parametry te sprawdza parkieciarz. Jeśli wilgotność powietrza wynosi od 45 do 65%, a podłoża 3%, może on przystępować do pracy.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Posadzka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".