Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wełna czy styropian?

Jeszcze nie mam pozwolenia na budowę, ale od kilku miesięcy mój dom powstaje na papierze. Staram się zdobyć jak najwięcej informacji, zanim zacznę podejmować decyzje. Teraz jestem na etapie materiałów ociepleniowych – odwiedziłem różne fora internetowe, wertowałem mnóstwo publikacji na ten temat i wciąż nie wiem, co jest lepsze – wełna czy styropian?

REDAKCJA

 

Wełna czy styropian?
(fot. Austrotherm)
Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo materiał ociepleniowy powinno się zawsze dobierać do miejsca, w jakim ma być zastosowany i do wymagań z tym związanych. Zarówno wełna, jak i styropian, produkowane są w wielu odmianach o różnym przeznaczeniu.

 

Naszemu Czytelnikowi i Państwu postanowiliśmy zatem przedstawić te rodzaje wełny i styropianu które są najpowszechniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym – ze wskazaniem swoistości każdego z materiałów. W artykule znajdą też Państwo wybrane wypowiedzi z forum Budujemy Dom, w tym często mylne opinie na temat termoizolacji – z komentarzem specjalisty.

Ściany zewnętrzne

Konstrukcje murowane można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną, w drewnianych – na przykład w kanadyjczykach – lepiej stosować izolację z wełny. Zasada ta wynika między innymi z cechy paroprzepuszczalności materiałów, która jest bardzo ważna przy planowaniu warstw przegród zewnętrznych. Paroprzepuszczalność kolejnych warstw przegrody powinna rosnąć w kierunku od wewnętrznej do zewnętrznej strony powierzchni przegrody.

 

Jeżeli tej zasady nie można zachować, należy stosować specjalne zabezpieczenia (paroizolację) oraz system wentylacji przegrody (wentylowane szczeliny powietrzne), by nie dopuścić do kondensacji pary wodnej i w następstwie tego do zawilgocenia warstwy ocieplenia oraz elementów konstrukcji – to bowiem groziłoby nie tylko obniżeniem izolacyjności termicznej, ale też degradacją materiałów. W przypadku murów największym problemem jest ryzyko zawilgocenia samej izolacji.

 

Dlatego stosuje się tu nienasiąkliwy styropian. Przy ociepleniu z wełny wilgoć przeniosłaby się na nią i mogła spowodować znaczące zmniejszenie jej ciepłochronności. Z kolei w konstrukcjach drewnianych zawilgocenie prowadzi do gnicia drewna, a wełna umożliwia łatwe odprowadzenie wilgoci i szybkie wyschnięcie.

 

Dwuwarstwowe – ocieplane metodą lekką mokrą. Do ocieplania tą metodą najczęściej stosuje się styropian: po przyklejeniu i ewentualnym dodatkowym zamocowaniu kołkami pokrywa się go masą klejową, siatką z włókna szklanego i warstwą wyrównawczą, po czym nakłada tynk cienkowarstwowy. Podobnie można mocować izolację z wełny mineralnej.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Wełna czy styropian?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".