Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Blachy dachowe

Blaszane pokrycia dachowe są lekkie, szczelne, niepalne i stosunkowo łatwe do ułożenia. Decydując się na nie mamy bardzo duży wybór, bo blaszane pokrycia dachowe to o wiele więcej niż tylko popularna blachodachówka.

Blachy dachowe
(fot. Tata Steel)
Pokrycia dachowe z różnego rodzaju blach znane są od setek lat. Wciąż są udoskonalane, dzięki czemu wybór, np. kształtu blach oraz materiału, z którego są wykonane, jest bardzo duży. Różni je nie tylko wygląd i cena – choć każdą z dostępnych blach da się pokryć w zasadzie każdy dach, to nie każdy wybór będzie równie dobry.

Kształty

Płaska. Najbardziej klasyczna spośród blach dachowych. Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od miedzi po stal powlekaną.

 

Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap. Arkusze blachy najczęściej łączy się tradycyjną metodą na tzw. rąbki – kilkakrotnie zagięte brzegi blach zazębiają się ze sobą, co zapewnia szczelność, a równocześnie pozwala na swobodny ruch arkuszy, np. pod wpływem zmian temperatury.

 

Do poszycia dachu blachy mocuje się „żabkami” – to odpowiednio ukształtowane kawałki blachy łączone z rąbkami i przybijane do podkładu. Żabki są niewidoczne po ułożeniu pokrycia, a w blasze nie ma otworów (miejsc potencjalnego przecieku).

 

Wszystkie blachy płaskie wymagają wykonania pełnego deskowania – umieszczonego pod blachą poszycia z desek, płyt OSB, wodoodpornej sklejki lub płyt wiórowych (typu V 100). Trzeba to uwzględnić przy kalkulacji kosztów dachu.

 

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Bez większego kłopotu można je układać nawet na łukowo wygiętych powierzchniach, a ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".