Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna z PVC

Zakup okien z PVC to poważna inwestycja. Jasne, że ma być ładnie, widno, ciepło i cicho. Ale jakie w związku z tym wybrać szyby, jak rozumieć parametry techniczne okien i co koniecznie powinno się znaleźć w ich wyposażeniu standardowym – tego lepiej dowiedzieć się przed porównywaniem ofert.

Okna z PVC
(fot. Oknoplast)
Zadaniem producentów była wycena okien z PVC – dwuskrzydłowych, o popularnych wymiarach 1465 × 1435 mm, a jeśli producent nie miał w ofercie takich okien, wycena miała dotyczyć produktu o wymiarach możliwie najbliższych do założonych. Podane przez producentów detale przedstawiamy i wyjaśniamy w tekście, a wyceny i opisy – w tabelach. Wybór należy do Państwa.

Profile…

...klasa, wymiary i liczba komór
Producentów poprosiliśmy o dokładne opisanie ramiaków, czyli potocznie mówiąc – ram, w branży okiennej nazywanych profilami. Mają one budowę komorową. Jeśli przecięlibyśmy je w poprzek, zobaczylibyśmy od 3 do 8 otworów o mniej lub bardziej regularnych kształtach: mniejsze – bliżej krawędzi – i większe – w środku. W tych środkowych są najczęściej umieszczone usztywnienia z kształtowników stalowych.

 

Jednak, wbrew obiegowej opinii, nie zawsze jest tak, że im więcej komór, tym lepiej. Zwiększanie liczby komór powyżej 5, jeśli nie towarzyszy mu zwiększenie głębokości profilu, może nawet pogorszyć sztywność i właściwości termoizolacyjne ramiaków. Profile pięciokomorowe są rozsądnym rozwiązaniem. W prezentacjach przysłanych przez producentów najczęściej pojawiają się okna pięcio-, czasami sześciokomorowe. Okien dwukomorowych już się nie produkuje, dlatego jeśli znajdziemy takie na rynku, może to być model sprzed kilku lat: lepiej takiego nie kupować. Profile siedmio- i ośmiokomorowe przeznaczone są do domów pasywnych.

 

Klasa profili. Zależnie od grubości ścianek konstrukcyjnych profile klasyfikuje się następująco:
  • powyżej 2,8 mm – klasa A (najlepsza);
  • nie mniej niż 2,5 i nie więcej niż 2,8 mm – klasa B;
  • poniżej 2,5 mm – klasa C.
Wymiary przekroju profili. Szerokość przekroju profili ma istotny wpływ na wygląd okna, jeśli jest nadmierna – przydaje mu „ciężkości” i zabiera światło. Dużo ważniejszym parametrem jest jednak głębokość profili – wpływa zarówno na izolacyjność akustyczną i cieplną (o tym dalej), jak też na sztywność okna. Głębokość profili zależy od liczby komór.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".