Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety zewnętrzne

Jeszcze 20 lat temu rolety zewnętrzne montowano głównie w zamożniejszych domach, najczęściej z myślą zabezpieczenia ich przed włamaniem. Obecnie stosuje się takie rolety coraz powszechniej. Dostrzeżono bowiem szereg zalet, korzystnie wpływających na koszty eksploatacji budynku oraz znacząco poprawiających komfort jego użytkowania. Jakie walory rolet zewnętrznych liczyły się dla naszych rozmówców i jak je oceniają po wielu latach użytkowania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy poniżej.

Rolety zewnętrzne mają tę wyższość nad osłonami wewnętrznymi (roletami, żaluzjami, plisami itd.), że spełniają więcej zadań, niż tylko ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń. Jeśli wierzyć sprzedawcom i monterom tego rodzaju rolet, dziś rzadziej niż dawniej zamawia się najdroższe rolety, wyposażone w zabezpieczenia antywyważeniowe. Właściciele domów wolą podłączyć standardowe rolety do systemu alarmowego budynku, wykorzystując dwuelementowe elektromagnesy, czyli tzw. kontaktrony. Jednocześnie okazuje się, że w dobie kiedy kładzie się szczególny nacisk na energooszczędność, najbardziej docenia się termoizolacyjne właściwości rolet. Dostrzega się również inne zalety, na przykład izolację akustyczną.

Tym potencjalnym inwestorom, którzy obawiają się, że nie podołają kosztom ich zakupu, przyda się informacja, że istnieje możliwość montowania rolet etapami i tym samym rozkładania płatności w czasie. W trakcie budowy można zamontować tylko specjalne kasety i ewentualnie przewody elektryczne (do sterowania elektrycznego), a potem w sprzyjającym dla siebie momencie dokupić pancerz i inne akcesoria. Choć najlepiej jest instalować rolety w trakcie budowy domu, ponieważ wtedy można je wbudować w ściany. Produkuje się także rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez jakiegokolwiek remontu. Rolety mogą być wyposażone w napędy elektryczne i automatykę ułatwiającą ich obsługę.

Lilianna Jampolska
fot. Aluplast

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze