Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stropy i ściany

Rodzaj stropu i ścian zewnętrznych określony jest w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, wszystkie aspekty budowy, w tym rodzaj konstrukcji stropów, technologię wznoszenia ścian ustalamy wspólnie z architektem, który proponuje kilka rozwiązań i dobiera optymalne dla danego budynku. Jeśli budujemy dom według projektu katalogowego, zmiany możemy wprowadzić jedynie w ramach adaptacji wykonanej przez architekta lub konstruktora. Zanim zapadną ostateczne decyzje warto więc wiedzieć, jakie rozwiązania konstrukcyjne mamy do wyboru.

Stropy

Strop jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji budynku, dlatego dobór technologii jego wykonania należy do projektanta. Jeżeli zapragniemy zmiany w gotowym już projekcie, musimy pamiętać, że może jej dokonać tylko uprawniony konstruktor lub architekt. Wybór innej technologii utworzenia stropu wiąże się z opracowaniem nowej, kompleksowej dokumentacji, która musi obejmować wszelkie elementy konstrukcyjne współpracujące ze stropem.

 

Niektórzy inwestorzy samowolnie zmieniają położenie ścianek działowych, kominów i więźby dachowej. Jest to niebezpieczne działanie: wprawdzie wszystkie rodzaje stropów stosowanych obecnie w budownictwie jednorodzinnym mają nośność wystarczającą do przenoszenia standardowego obciążenia (1,5 kN/m2), jednak wymienione wcześniej elementy konstrukcji domu mogą powodować tzw. obciążenia skupione, znacznie przekraczające ową wartość. Większość stropów w takiej sytuacji wymaga specjalnych wzmocnień w postaci dodatkowego zbrojenia czy belek nośnych. Wszystkie elementy konstrukcji przed zabetonowaniem muszą być szczegółowo sprawdzone przez kierownika budowy. Jego zgoda na wykonanie stropu musi być odnotowana w dzienniku budowy.

Joanna Dąbrowska
fot. Grupa Silikaty

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".