Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Schody wewnętrzne przede wszystkim muszą gwarantować wygodną komunikację. To, gdzie będą usytuowane zależy od rozplanowania pomieszczeń na parterze i naszych oczekiwań wobec projektu. Zajmują sporo miejsca na obu kondygnacjach, wygodne ich zaprojektowanie jest więc szczególnie ważne. Tym bardziej, że podczas budowy nie da się już zmienić ich ulokowania. Stanowią również ważny element wystroju wnętrza, warto więc dobrze przemyśleć ich kształt, sposób wykonania. Samodzielnie możemy wybrać jedynie wykończenie stopni i podstopnic oraz materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Chodzenie po schodach, choć wydaje się stosunkowo niewielkim wysiłkiem, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych może być niebezpieczne. Powinniśmy o tym pamiętać, planując schody we własnym domu. Przede wszystkim powinny być zaprojektowane i wykonane z dużą precyzją. Aby obliczyć właściwą wysokość skrajnych stopni w stanie surowym, trzeba uwzględnić ostateczny poziom podłogi na obu kondygnacjach oraz grubość planowanego wykończenia stopni.

Na środku czy z boku?

Ulokowanie schodów warto przemyśleć i omówić z projektantem. Nie ma rozwiązania uniwersalnego dla każdej rodziny i optymalnego w każdym budynku. W zależności od kształtu i wielkości domu, stylu życia mieszkańców i ich preferencji odnośnie potrzeby intymności i oddzielenia prywatnej, sypialnianej części na piętrze od dziennej na parterze – jest kilka możliwości.

 

W małych domach duże znaczenie ma ograniczenie powierzchni komunikacyjnych. Najczęściej więc schody umieszcza się w centralnej części parteru – w salonie lub przy nim. Przy takim układzie ze schodów do każdego miejsca w domu jest blisko, jednocześnie nie zabierają one zbyt wiele miejsca.

 

Na schody otwarte, prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu, wystarczy 5–7 m2. Niestety takie schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu.

 

Ulokowanie ich w salonie powoduje, że staje się on częścią strefy komunikacyjnej, a same schody – drogą przenoszenia się hałasów. Ponadto nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom, oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości. Warto też pamiętać, że z jednej strony schody w salonie utrudniają jego aranżację, z drugiej natomiast mogą tworzyć efektowną dekorację.

Joanna Dąbrowska
fot. Schody Prudlik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".