Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Elewacja domu ma przede wszystkim chronić ściany przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu, wiatru i zmian temperatury. Sposób jej wykończenia w największym stopniu zależy od technologii, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Dopiero na drugim miejscu są upodobania estetyczne właściciela.

Każdy typ ściany zewnętrznej można wykończyć okładziną ceramiczną, kamienną lub betonową (imitującą ceramikę albo kamień), którą przykleja się lub mocuje do stelaża – w zależności od grubości okładziny oraz nośności i rodzaju podłoża (konieczna może być szczelina wentylacyjna między murem i okładziną). Tylko ściany z drewnianych bali zwykle pozostawia się bez wykończenia, ponieważ są odporne i dekoracyjne same w sobie.

 

Rodzaj ściany a jej wykończenie. Ściany jednowarstwowe (wznoszone z bloczków z betonu komórkowego, pustaków z keramzytobetonu lub pustaków z poryzowanej ceramiki) nadają się dodatkowo do bezpośredniego pokrycia tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, a jeśli ściana jest gładka – także tynkiem cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe (składające się ze ściany nośnej – wykonanej z dowolnego materiału – i warstwy termoizolacyjnej po zewnętrznej stronie – ze styropianu lub wełny mineralnej), można wykończyć w dwojaki sposób:

 

- na mokro – tynkiem cienkowarstwowym (jest to bezspoinowy system ociepleń określany BSO albo ETICS) lub poprzez przyklejenie płytek elewacyjnych;
- na sucho – za pomocą lekkiej okładziny na ruszcie drewnianym.

 

Zewnętrzna warstwa ścian trójwarstwowych (składających się, jak w przypadku dwuwarstwowych, ze ściany nośnej i ocieplenia, oraz dodatkowo – z warstwy elewacyjnej łączonej z warstwą konstrukcyjną kotwami systemowymi) może stanowić gotową elewację domu – jeśli wymuruje się ją z cegieł klinkierowych, silikatowych lub bloczków betonowych. Jeśli natomiast użyje się innych materiałów, trzeba pokryć je tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym.

Małgorzata Kolmus
fot. Vandersanden

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".