Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Wykonanie ogrodzenia można zlecić wynajętej firmie lub zbudować je własnoręcznie, ale najpierw trzeba je zaprojektować, bo to inwestycja na lata. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom inwestorów, oferując nowoczesne, łatwe w montażu i trwałe produkty, sprzedawane w gotowych zestawach.

Ogrodzenie powinno być mocne i trwałe. To, czy będzie wysokie czy niskie, szczelne czy ażurowe, dyskretne czy ozdobne – zależy od upodobań właściciela – choć pożądane jest, by pasowało do ogrodu, bryły budynku i charakteru otoczenia, wszak inaczej grodzi się duży teren na wsi, a inaczej niewielki w mieście. W mniejszych miejscowościach najpopularniejsze są niskie ogrodzenia, symbolicznie wyznaczające granicę posesji. W większych miastach, gdzie nowe domy, pokazujące prestiż właścicieli wypełniają niemal całe działki, najczęściej stawia się ogrodzenia ażurowe (często z solidną podmurówką i metalowymi przęsłami), pozostawiające widok na okolicę (choć pełne przesłonięcie spotyka się niekiedy w części frontowej).

Murujemy

Można wykonać ogrodzenie murowane w całości, jednak najczęściej na wymurowanym cokole i słupkach opiera się delikatniejsze przęsła – ażurowe metalowe albo lekkie z drewna albo PVC. Bardzo ważne, by mur, podmurówkę i fundament podzielić szczelinami dylatacyjnymi. W przeciwnym razie ogrodzenie może popękać.

 

Kamień – ciosany, łupany, polny

 

Na ogrodzenia nadaje się każdy rodzaj kamienia. Najtrwalsze są bazalt, granit i kwarcyt, ale wyglądają dość surowo. Za bardziej dekoracyjne uważane są piaskowiec i wapień, które pasują do większości ogrodów. Łatwiej za to ulegają erozji, a w miejscach zacienionych porastają glonami, dlatego ważna jest ich impregnacja. Buduje się też ogrodzenia z kamieni polnych, które dodają posesjom swojskiego charakteru. Niekiedy z kamienia wykonuje się jedynie lico muru (wszak jest kosztowny), a główny budulec ogrodzenia stanowią tańsze materiały. Ponadto kamienne ogrodzenie wygląda ciężko na małej działce, dlatego kamień dobrze jest łączyć np. z przęsłami drewnianymi.

Małgorzata Kolmus
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".