Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, alarmy, systemy inteligentne

Domofon i wideofon to wygoda i podstawowe zabezpieczenie wejścia na posesję. Zdecydowanie większe bezpieczeństwo zapewniają jednak systemy alarmowe. Obie te instalacje, i wiele innych w obrębie domu i ogrodu, można zintegrować za pomocą systemu inteligentnego – wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa, oszczędności i wygody domowników.

Domofon i wideofon

Co wybrać?

 

Montaż domofonu lub jego doskonalszej wersji – wideofonu (oprócz komunikacji głosowej pozwala zobaczyć, kto stoi przed furtką) – w domu jednorodzinnym to standard. Urządzenia te zapewniają wygodę i stanowią zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi. Wideofon to urządzenie znacznie droższe od domofonu, dlatego instaluje się go zwłaszcza wtedy, gdy widok na furtkę z okien domu jest przysłonięty. W innym wypadku wystarcza domofon. Zamiast wideofonu, można też zastosować domofon oraz kamerę zewnętrzną.

 

Analogowy czy cyfrowy? Instalacja domofonowa i wideofonowa pracują w systemie analogowym lub cyfrowym, co przede wszystkim decyduje o możliwości jej rozbudowania o dodatkowe funkcje. Urządzenia analogowe są tańsze i popularniejsze, ale mają ograniczoną funkcjonalność i wymagają połączeń wielożyłowych. Cyfrowe natomiast stosuje się głównie w domach wielorodzinnych, gdzie potrzebne jest przyłączenie wielu lokali. Ale ich kupno warto też rozważyć w domu jednorodzinnym, bo umożliwiają otwieranie furtki bez użycia klucza – poprzez wybieranie na klawiaturze zaprogramowanego kodu.

 

Przez kable czy radiowo? Wybór między urządzeniem przewodowym i bezprzewodowym jest istotny ze względu na kwestie związane z montażem. Na odcinku furtka – dom wybierzmy system bezprzewodowy, jeśli istnieje problem z ułożeniem przewodów (często wynika on z dużej odległości między furtką i domem lub z utwardzenia nawierzchni). Pamiętajmy jednak, że aby system bezprzewodowy zapewniał zdalne otwieranie bramy, i tak konieczne jest doprowadzenie napięcia do zasilania zaczepu elektromagnetycznego (nie ma z tym problemu, jeśli w pobliżu furtki zamontowano oświetlenie lub elektryczne otwieranie bramy – doprowadzone z tych punktów, poprzez transformator, napięcie sieciowe zapewnia zasilanie elektromagnesu i panelu zewnętrznego; ten ostatni, w przypadku gdy nie doprowadzono napięcia zewnętrznego, zasilany jest bateriami).

 

System bezprzewodowy wewnątrz domu, podobnie jak w ogrodzie, pozwala uniknąć kłopotliwego rozprowadzania przewodów. Ponadto umożliwia łączność z dowolnego miejsca będącego w zasięgu domofonu, co jest szczególnie przydatne, gdy często przebywamy poza budynkiem. Z drugiej strony, łączność bezprzewodowa ma ograniczony zasięg, bo sygnał jest tłumiony przez konstrukcję domu.

Małgorzata Kolmus
fot. Nice

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".