Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna drewniane czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę domu. Wybrałem już dachówkę i jestem na etapie poszukiwania okien. Ponieważ dom jest spory, koszt zakupu i montażu będzie dość dużym wydatkiem. Nie wiem, jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe. Z daleka oba rodzaje wyglądają tak samo.

REDAKCJA: Wybór okien to niełatwe zadanie. Przede wszystkim należy zadbać o ich dobrą izolacyjność cieplną. Decyzja odnośnie rodzaju profili nie jest już tak istotna, bowiem zarówno jedne i drugie osiągają podobne parametry. Najczęściej zatem na decyzję wpływają względy estetyczne i koszty. 

 

W Polsce najczęściej wybierane są okna z PVC lub drewnienie, choć oferta producentów obejmuje również okna z profili aluminiowych i z tworzyw sztucznych. Ze względu na wysoką cenę, oba te rodzaje okien są stosowane rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych lub domów pasywnych.

Drewniane

Zwolennicy ekologii i natury wolą okna drewniane. Są one bowiem wykonane z przyjemnego w dotyku, ciepłego naturalnego materiału o niepowtarzalnym rysunku słoi.

 

Obecnie produkowane okna drewniane są zupełnie inne, niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Zespolone pakiety szybowe sprawiają, że nie rozkręca się ich do mycia. Profile takich okien powstają z dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych drewna krajowego: sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego: meranti lub mahoniu. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego bądź łączonego na długości za pomocą mikrowczepów. Dlatego okna się nie wypaczają, jak to było dawniej w przypadku okien z litego drewna. Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, szczelny i dobrze izoluje przed hałasem.

 

Do wykończenia profili stosuje się powłoki (farby lub lakiery) kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

 

Nowoczesna stolarka drewniana zapewnia bardzo dobre parametry termiczne ze współczynnikiem przenikania ciepła całego okna na poziomie nawet U = 0,6 W/(m2•K). Takie okna gwarantują poziom izolacyjności wymagany w domach energooszczędnych i pasywnych.

Joanna Dąbrowska
fot. Deceuninck

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".