Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody ze studni i z wodociągu

Bez względu na to, czy jest czerpana z własnego ujęcia czy z wodociągu, w każdym gospodarstwie domowym powinna płynąć z kranów woda: zdrowa, smaczna, krystalicznie czysta, bezwonna i bezbarwna. Jeśli nie jest taka z natury, trzeba ją odpowiednio uzdatnić. Nasi Czytelnicy opowiedzieli, w jaki sposób zrobili to w swoich domach, ile kosztowały ich stacje uzdatniania oraz bieżąca eksploatacja.

Mimo dodatkowych kosztów, właściciele domów obecnie często decydują się na uzdatnianie wody we własnym zakresie. Dlaczego? Ponieważ – nawet w przypadku wody z wodociągu – fakt, że nie zawiera szkodliwych dla zdrowia bakterii i zanieczyszczeń (stan wody stale kontrolują profesjonalne służby wodociągowe), nie oznacza jeszcze, że jest odpowiednio miękka i bez zapachu (często jest dezynfekowana chlorem).

 

Woda, czerpana z własnego ujęcia na działce, zwykle jest jeszcze gorszej jakości. Nadmierna zawartość wapnia i magnezu powoduje jej twardość i mętność, ponadnormatywna ilość soli żelaza – żółty kolor, a nadwyżka soli manganu – pozostawianie na sanitariatach charakterystycznego czarnego osadu. Na domiar złego, na obszarach bez kanalizacji zagraża jej skażenie bakteriologiczne. Bez profesjonalnego uzdatniania, woda studzienna rzadko nadaje się do użytkowania.

NAJPIERW BADANIE

Analiza wody jest niezbędna do prawidłowego dobrania technologii uzdatniania. Profesjonalne analizy wody wykonują pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych albo laboratoriów: wydziałów sanitarnych wyższych uczelni lub prywatnych.

 

Kompleksowa usługa, obejmująca przyjazd osoby pobierającej próbki i badanie składu wody fizykochemiczne (mętność, barwa, zapach, odczyn, żelazo ogólne, mangan, amoniak/jon amonowy, azotany, przewodność i twardość) oraz mikrobiologiczne (np. bakterie grupy coli) kosztuje ok. 350 zł. Samo badanie mikrobiologiczne to ok. 150 zł, a fizykochemiczne – 250 zł.

Lilianna Jampolska
fot. Aquaphor (Waterboss)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".