Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wyburzanie ścian działowych

Likwidacja ściany działowej, która przeszkadza w modernizowanym wnętrzu, nie jest zbyt trudna, ale związane z nią prace są dość uciążliwe. Wszystko przez kurz i znaczną masę usuwanego gruzu.


Wyburzyć możemy tylko ścianę działową, która pełni jedynie funkcję przegrody wydzielającej pomieszczenie i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca, który na miejscu oceni, czy i jak będzie można ją usunąć.

 

Podstawowe kryterium oceny, czy przewidziana do rozebrania przegroda jest ścianą działową czy nośną, to jej grubość – gdy łącznie z tynkiem nie przekracza 15–16 cm, można przyjąć, że mamy do czynienia ze ścianą działową. Zmierzenie grubości nie sprawi problemu, gdy zamontowane są w niej drzwi albo świetlik, ale gdy przegroda jest bez otworów, jej grubość sprawdzimy, przewiercając ją na wylot.

W razie komplikacji...

Z oceną funkcji, jaką pełni przegroda, musimy być jednak ostrożni, gdy rozbiórka prowadzona jest w starym budynku. Również w nowszych domach – w których jej rola nie jest oczywista, np. w wyniku błędów wykonawczych lub późniejszej modernizacji – trzeba sprawdzić, czy przewidziana do rozebrania ściana nie jest elementem podporowym. Niekiedy, ze względu na niedostateczną wytrzymałość konstrukcji stropowej, ściany działowe na poszczególnych kondygnacjach stawiane były bezpośrednio jedna nad drugą, a niższa pełniła funkcję podpory dla tej położonej wyżej.

Takie podejrzenia może budzić identyczna ich lokalizacja na obu kondygnacjach, gdy górna ściana zbudowana jest z ciężkich materiałów ściennych (pełnych cegieł, pustaków, bloczków betonowych) i nie znamy dokładnie konstrukcji stropowej. Oczywiście, w takiej sytuacji nie wolno wyburzyć przegrody na dole, ponieważ grozi to ugięciem stropu, a nawet katastrofą budowlaną.

W razie wątpliwości co do szansy rozbiórki przy takim układzie ścianek działowych, konieczna będzie ekspertyza, przeprowadzona przez konstruktora budowlanego. Jeśli będzie taka możliwość, przygotuje on projekt wzmocnienia, np. w postaci filarów i utworzenia podciągu, oraz technologię rozbiórki, pozwalającej na bezpieczne usunięcie przegrody.

Cezary Jankowski
fot. Bosch

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".